Samsung Galaxy Note 7 do të vijë me një skaner për irisin e syve - Business Magazine Albania

Samsung Galaxy Note 7 do të vijë me një skaner për irisin e syve


Skanerat e gjurmëve të gishtave janë një mënyrë e shkëlqyer për të siguruar smartfonin tuaj nga hakerat. Por, siç e kemi parë më parë, në qoftë se dikush kërkon të “thyejë” pajisjen tuaj dhe të vjedhë të dhënat tuaja, ata mund ta bëjë këtë duke hequr gjurmët e gishtave tuaj.

Ajo çfarë është më e vështirë për t’u vjedhur është skanimi i irisit tuaj. Nuk ka dy njerëz që të kenë të njëjtin model irisi. Dhe për sa kohë sytë tuaj nuk janë si gishtat, vazhdimisht prekja e gjërave dhe lënja e shenjave, ato janë edhe më të sigurt si forma të mbrojtjes biometrike.

Thashethemet e fillimit të këtij viti lanë të kuptohet për mundësinë që Galaxy Note i i ardhshëm i Samsungu të vijë me një skaner irisi blogeri amerikan Evan Blass (@ evleaks) e ka konfirmuar këtë lajm.

Në një seri postimesh në Twitter, Blass thotë se ai konfirmon që Note i ardhshëm do të quhet Galaxy Note 7, duke lënë mënjanë “6”. Besohet që Samsung ka zgjedhur të braktisë emrin Note 6 dhe të mbajë emërtimin e vazhdimësisë me Galaxy S7 dhe S7 Edge që u lançuan në fillim të këtij viti.

Vitin e kaluar, Galaxy Note 5 u lançua muaj pas Galaxy S6 dhe S6 Edge. Note 5 gjithashtu u lançua së bashku me Galaxy S6 Edge +. Ndërsa Note 5 dhe S6 Edge + ishin identike brenda vendit, konsumatorët mund të kenë menduar se Note 5 ishte një model i vjetër, thjesht për shkak të numrit të modelit të saj.

/TechSot.Al

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0