Samsung fiton 48 çmime në IDEA 2020

Samsung

48 çmimet e Samsung përfshijnë Best in Show si dhe njohje të shumta për kreativitet në dizajn interaktiv, koncept të avancuar dizajni dhe modelin e qëndrueshmërisë.

Samsung Electronics njoftoi se ka fituar 48 çmime në Çmimet Ndërkombëtare të Ekselencës së Dizajnit me famë botërore (IDEA) 2020, duke përfshirë një çmim Gold, katër Silver, katër çmime Bronze dhe një Best-in-Show.

Çmimet IDEA 2020 të fituara nga Samsung përfshijnë jo vetëm çmimet kryesore të dizajnit për kreativitet inovator, por edhe çmime për produkte që shtrihen në kategori të shumta, duke shfaqur përsosmërinë e Samsung në dizajne të dedikuara stilit të jetesës së konsumatorit me estetikë elegante, si dhe dizajne interaktive dhe të qëndrueshme që pasqyrojnë vlerat shoqërore dhe spektër të gjerë të ekspertizës profesionale.

IDEA, e organizuar nga Shoqëria e Projektuesve Industrial të Amerikës (IDSA), mbahet çdo vit që nga 1980. I njohur gjerësisht si eventi më me ndikim në dizajnit në Amerikën e Veriut, IDEA konsideron inovacionin e dizajnit, përfitimin e përdoruesit dhe përfitimin e shoqërisë si pjesë e kritereve për zgjedhjen e fituesve të saj.

BESPOKE Family Hub UX fitoi çmimin Gold për ofrimin e përvojës me në qendër përdoruesit dhe inovacionin. Bazuar në të dhëna nga konsumatori, UX lejon përdoruesit të ndajnë dhe të krijojnë foto dhe receta përmes ekranit të frigoriferit. Për më tepër, lidhja me aplikacionet mobile u mundëson konsumatorëve që të shijojnë akses në distancë, pavarësisht nga vendndodhja e tyre.

Frigoriferi BESPOKE fitoi çmimin Silver për modelin e tij të përshtatshëm modular, i cili u lejon përdoruesve të zgjedhin ngjyrat, materialet dhe modelin e frigoriferit për stilin e jetesës dhe preferencat individuale. Frigoriferi BESPOKE tashmë ka fituar një çmim të Artë në International Forum (iF) Design Awards 2020.

Juria e IDEA 2020 e nderoi Samsung me ‘Best-in-Show’, një çmim special për BESPOKE Family Hub UX dhe frigoriferin BESPOKE, duke njohur arritjet e Samsung në përsosmërinë e dizajnit me në qendër konsumatorin.

Samsung

Zgjidhja Upcycling e Samsung për Paketimin e televizoriëve mori një çmim Silver për kutinë e tij të personalizueshme të paketimit. Samsung përshtati upcycling në materialet e paketimit të televizorëve të saj lifestyle – The Frame, The Serif dhe The Sero. Paketimi i produktit u krijua për të inkurajuar konsumatorët që të ripërdorin kutitë dhe të krijojnë pjesë të reja mobiljesh që i përshtaten nevojave individuale, të tilla si një shtëpi për mace ose një stendë televizori. Paketimi fitoi  çmimin CES Innovation Award 2020 për konceptin e tij inovativ, kontributin në mbrojtjen e mjedisit dhe rritjen e ndërgjegjësimit për riciklimin dhe ‘upcycling’.

Përveç kësaj, Q950TS, një QLED 8K TV që maksimizon zhytjen në ekran falë Infinity Screen, dhe Serif Visual Identity System, i cili ilustron strategji të sofistikuara vizuale që synojnë brezin millennial, gjithashtu fituan çmime Silver.

Samsung

Produktet në vijim morën çmime Bronze: Galaxy Fold, një smartphone i palosshëm që ofron përvojë të re; Furra Infinite Line™, një kuzhinë e integruar që sjell një dizajn premium të shkëlqyer; The Sero Visual Identity System që demonstron grafik të guximshëm dhe intensiv me strategji vizuale të markave të reja që synojnë brezin millennial; dhe Inclusive IoT, ​​një koncept i përparuar i dizajnit që përdor AI Sound Recognition për të ndihmuar njerëzit me humbje të dëgjimit.

Samsung

“Dizajni gjithnjë e më shumë vlerëson ndërveprimin midis produkteve dhe përvojave të përdoruesve”, tha Dontae Lee, zv. President Ekzekutiv dhe Shef i Qendrës së Projektimit të Korporatave në Samsung Electronics. “Samsung do të vazhdojë të ofrojë përvoja domethënëse për klientin dhe vlera të qëndrueshme me teknologji inovative dhe dizajne të diferencuara.”

Ceremonia IDEA 2020 u mbajt virtualisht më 16 Shtator. Konferenca Ndërkombëtare e Dizajnit u mbajt gjithashtu virtualisht nga 17 deri në 18 Shtator. Felix Heck, zv. President dhe kreu i Samsung Design Europe, bëri një prezantim të titulluar ‘ Dizajn për Rezonancë’ në këtë event.

Rreth Samsung Electronics 

Samsung frymëzon botën dhe modelon të ardhmen me idetë dhe teknologjitë e tij transformuese. Kompania po ridimensionon botën e televizorëve, smartfonëve, aksesorëve, tabletave, aparateve dixhitale, sistemeve të rrjetëzimit dhe memorieve, sistemeve LSI, zgjidhjeve teknologjike dhe LED. Për të rejat më të fundit, ju lutemi vizitoni faqen e risive më të fundit të Samsung në adresën http://news.samsung.com

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale