Samsung është gati të largohet nga ambalazhet plastike


 Ornela Trupja 

Duke nisur nga gjysma tjetër e vitit, telefonat Samsung, tabletët dhe të gjitha pajisjet e tjera që prodhon kjo kompani do të paketohen në letër. Deklaratën e ka bërë kompania këto ditë, duke theksuar se, “Samsung po i bashkohet një numri në rritje të kompanive ndërkombëtare që premtojnë të zvogëlojnë sasinë e mbetjeve plastike nga bizneset e tyre.”

Deri në vitin 2050, plastika pritet të tejkalojë sasinë e peshkut në oqeane, një shqetësim i madh për njerëzimin. Ndaj kompanitë po përpiqen të kundërpeshojnë dëmet e mundshme në ambient.

Çantat plastike që përdoren për të mbrojtur sipërfaqen e aparateve të mëdha shtëpiake të Samsung si: makina larëse, frigoriferë, televizorë dhe kondicionerë etj, do të zëvendësohen për çanta prej materialesh të riciklueshme dhe bioplastikë (materiale, të cilat janë bërë nga lëndët djegëse jo fosile si: niseshte apo kallam sheqeri).

Nga raportin e saj rezulton që në vitin 2017 kompania konsumoi 590 mijw ton plastikë. Jo vetëm Samsung po eksperimenton për këtë risi. Janë disa kompani të tjera që do të eksperimentojnë po ashtu.

Projekti, i cili do të shtrihet në një fazë eksperimentale për disa mijëra konsumatorë në New York dhe Paris në Maj, u njoftua javën e kaluar në Forumin Ekonomik Botëror në Davos të Zvicrës.

CNNbusiness

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale