Samsung Electronics vlerësohet me certifikatën " Product Carbon Reduction " për televizorët Neo QLED, OLED dhe Lifestyle 2024 nga TÜV Rheinland - Business Magazine Albania

Samsung Electronics vlerësohet me certifikatën ” Product Carbon Reduction ” për televizorët Neo QLED, OLED dhe Lifestyle 2024 nga TÜV Rheinland

Tetë seri produktesh në linjën e vitit 2024 njihen për certifikatën “Product Carbon Footprint” në krahasim me modelet e vitit të kaluar, duke zgjeruar portofolin e certifikuar të kompanisë

Samsung synon të arrijë certifikatat “Product Carbon Footprint” dhe “Product Carbon Reduction” për mbi 60 modele në vitin 2024

Samsung Electronics njoftoi sot se tetë seri produktesh në kategorinë Neo QLED 4K dhe 8K, OLED dhe The Frame 2024 janë vlerësuar me certifikatën “Product Carbon Reduction” nga TÜV Rheinland, organizata ndërkombëtare e pavarur e testimit, inspektimit dhe certifikimit të palëve të treta. Certifikimi demonstron raportin e reduktimit të emetimeve të karbonit të këtyre produkteve në krahasim me modelin e vitit të kaluar, duke shërbyer si një evidencë për përpjekjet e kompanisë për të reduktuar emetimet e karbonit nga viti në vit.

“Si prodhuesi kryesor në botë i televizorëve, është përgjegjësia jonë të krijojmë produkte që ripërcaktojnë aftësitë e televizorit duke avancuar përpjekjet për qëndrueshmëri,” tha Yongjae Kim, Zëvendës President Ekzekutiv i Biznesit Visual Display në Samsung Electronics.

“Urime për Samsung Electronics. Vlerësimi me certifikatën e “Product Carbon Reduction”  tregon përkushtimin e Samsung për qëndrueshmërinë mjedisore dhe përpjekjet e saj aktuale të zbatimit për të reduktuar emetimet e karbonit dhe për të luftuar ndryshimet klimatike,” tha Frank Holzmann, Zëvendës President Global i TÜV Rheinland Business Field. Electrical, “Kjo njohje padyshim do të rrisë reputacionin e markës dhe besimin e klientit, duke forcuar më tej pozicionin e saj si një lojtar lider në tregun global të elektronikës.”

TÜV Rheinland vlerësoi emetimet e gazeve serrë për produktet e televizorit të Samsung gjatë ciklit të tyre jetësor – “nga krijimi deri në përfundim të ciklit jetësor të produktit” – duke filluar nga prodhimi, transporti, përdorimi deri te asgjësimi, në përputhje me standardet e njohura ndërkombëtarisht si ISO 14067 dhe ISO 14064-4 gjithashtu. si standardi i vetë-zhvilluar i TÜV Rheinland 2 PfG Q2880/09.23. Ai verifikon dhe vërteton se të tetë seritë e produkteve televizive plotësojnë kërkesat standarde të reduktimit të karbonit të vendosur nga TÜV Rheinland. Produktet e sapo certifikuara përfshijnë dy seri Neo QLED 8K, tre seri Neo QLED 4K, dy seri OLED dhe një seri The Frame.

Përveç certifikimit të produktit, Biznesi Visual Display i Samsung mori certifikatën e parë të industrisë së ekranit dhe elektronikës së konsumit “Product Carbon Footprint Calculation Method” nga TÜV Rheinland. Ky certifikim mat dhe menaxhon emetimet e gazeve serrë gjatë gjithë ciklit jetësor të një produkti, duke mbledhur dhe analizuar të dhëna në përputhje me rregulloret e menaxhimit dhe manualet e përcaktuara të ekzekutimit për të llogaritur emetimet e gazeve serrë dhe për të siguruar rezultate transparente dhe të riprodhueshme.

Ndërsa Samsung vazhdon punën e tij për të reduktuar ndikimin mjedisor të produkteve të tij, ai synon të arrijë certifikatat “Product Carbon Footprint” dhe “Product Carbon Reduction” të TÜV Rheinland për mbi 60 modele në vitin 2024, duke përfshirë soundbar-et të sapo prezantuar. Me rezultatin dhe analizën e rezultateve të këtyre tetë serive të produkteve të reduktimit të karbonit, Samsung ka më shumë besim dhe drejtim të qartë në zhvillimin dhe dizajnimin e produktit të televizorit të dekarbonizuar të gjeneratës së ardhshme.

Ky vlerësim bazohet në mirënjohjet e mëparshme të përpjekjeve të qëndrueshme të Samsung. Samsung u vlerësua me certifikatën e tij të parë “Reducing CO2” nga Carbon Trust në 2021 për modelin e televizorëve Neo QLED 4K dhe me rezolucion më të lartë. Në vitin 2022, 11 modele televizori dhe pesë produkte monitorimi dhe sinjalistike morën certifikatën ‘Reduktimi i CO2’ dhe së fundmi, 24 modele në të gjithë linjën e Samsung 2023 u certifikuan nga Carbon Trust dhe TÜV Rheinland.

Për më shumë informacion mbi linjën e televizorëve Samsung të vitit 2024, ju lutemi vizitoni www.samsung.com.

Rreth Samsung Electronics 

Samsung frymëzon botën dhe formëson të ardhmen me ide dhe teknologji transformuese. Kompania po ripërcakton botën e televizorëve, telefonave inteligjentë, pajisjeve të veshura, tabletëve, pajisjeve shtëpiake, sistemeve të rrjetit dhe memories, sistemeve LSI, zgjidhjeve cast dhe LED dhe ofron një përvojë plotësisht të lidhur përmes ekosistemit të saj SmartThings dhe bashkëpunimit të hapur me partnerët. Për lajmet më të fundit, vizitoni “Samsung Newsroom“.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0