Samsung Electronics shfaqi të ardhmen e teknologjisë Micro LED në Integrated Systems Europe (ISE) 2022 në Barcelonë, me tre modele të reja të teknologjisë së saj të fundit të ekranit, The Wall - Business Magazine Albania

Samsung Electronics shfaqi të ardhmen e teknologjisë Micro LED në Integrated Systems Europe (ISE) 2022 në Barcelonë, me tre modele të reja të teknologjisë së saj të fundit të ekranit, The Wall

Samsung Electronics

“Teknologjia Micro LED është krijuar për të përcaktuar të ardhmen e inovacionit të ekranit. Nga industria e luksit te mirëpritja dhe udhëtimi, potenciali i Micro LED është i pafund për t’u mundësuar bizneseve të arrijnë më shumë, “tha Hyesung Ha, Zëvendës Presidente Ekzekutive e Biznesit Visual Display në Samsung Electronics. “ISE është shfaqja më e madhe e këtij lloji në botë dhe ne jemi të lumtur të zbulojmë formacionin tonë të zgjeruar të “The Wall”. Teknologjia e gjeneratës së ardhshme të “The Wall” do të sjellë përfitime përtej pritshmërive, duke transformuar çdo biznes dhe duke krijuar mundësi të reja.”

The Wall 2022 – Prezantimi i Pixel Pitch më të hollë ndonjëherë

Këtë vit në ISE, Samsung zbuloi modelin e ri të The Wall (emri i modelit: IWB) – një ekran inovativ modular Micro LED që ofron përvoja mbresëlënëse shikimi në një format të ekranit të madh me rezolucion të lartë. IWB do të jetë i disponueshëm në 0.63 dhe 0.94 piksel, me 0.63 që është densiteti më i hollë i pikselëve ndonjëherë në formacionin e The Wall.

Funksioni ‘’micro pitch’’ i IWB demonstron imazhin më të detajuar të Samsung dhe zgjerimin e diapazonit dinamik me shpejtësinë e kuadrit të ekranit 120 Hz, HDR10/10+ dhe LED HDR. Pas instalimit, The Wall ofron një shumëllojshmëri të madhësive të ekranit, duke përfshirë filma 4K për 110 inç deri në cilësi të pabesueshme 8K për 220 inç, për të përmbushur çdo nevojë konsumatori ose biznesi. Kjo aftësi rezolucioni është përmirësuar nga procesori i fuqishëm Micro AI (Inteligjencë Artificiale), i cili analizon çdo sekondë të përmbajtjes dhe optimizon cilësinë e figurës duke hequr zhurmën.

Madhësia e përgjithshme e kabineteve është rritur, duke i lejuar bizneset dhe konsumatorët të instalojnë vetëm katër kabinete për të konfiguruar ekranin UHD, që do të thotë funksionim më i shpejtë dhe me kosto më efikase. Kabineti i përmirësuar i ekranit forcon ekranet e mëdha me rezolucion të lartë dhe përmirëson cilësinë. Në fakt, koha e instalimit është reduktuar duke ofruar përfitime të konsiderueshme për bizneset në krahasim me sinjalistikën konvencionale LED.

The Wall gjithashtu përmban teknologji lider në industri. Së pari, me Multi View, The Wall mundëson riprodhimin e njëkohshëm me shumë burime (deri në katër burime), të gjitha në një ekran, pa ndonjë ndarës shtesë të kërkuar për shfaqjen dinamike të përmbajtjes. Kombinimi i nuancave bazë jashtëzakonisht të zeza dhe teknologjisë së specializuar Black Seal siguron një pamje më të pastër të së zezës për më shumë kontrast dhe detaje. Kjo teknologji mbron ekranin nga goditjet dhe pluhuri, edhe nga afër. Plus, me përpunimin 20-bit, The Wall ofron cilësi të jashtëzakonshme imazhi dhe një përvojë të qetë shikimi, të mbështetur nga një maksimum prej 2000 nit, duke ofruar imazhe më të qarta.

The Wall All-in-One – Instalim novator dhe i përshtatshëm

Gjithashtu, këtë vit në Barcelonë do zbulohet dhe The Wall All-in-One (emri i modelit: IAB) i disponueshëm në tre modele të ndryshme: 4K 146-inç, 2K 146-inç dhe 2K 110-inç. Ky ekran i jashtëzakonshëm sjell risi në instalim, jo vetëm në përvojën e shikimit. Rezolucioni standard i The Wall All-in-One është në formën 16:9. Produkti do të jetë i disponueshëm globalisht pas ISE 2022.

Karakteristika më inovative e The Wall All-in-One është instalimi i përshtatshëm që përmban një shtresë të rregulluar paraprakisht dhe një “Pre-Assembled Frame Kit”.

Wall All-in-One ofron një dizajn elegant me hollësi të ekranit prej vetëm 49 mm, që është përfundimisht 59 mm në instalim total kur matet nga muri në ekran. Ky dizajn i hollë dhe pa korniza krijon një konfigurim të pastër dhe të përshtatshëm.

Përveç kësaj, së bashku me përpunimin 20-bit, teknologjinë Black Seal dhe Micro AI Processor, dy ekrane 4K 146 inç mund të instalohen krah për krah për të krijuar një model 32:9, duke krijuar një mur të tërë me cilësi të jashtëzakonshme imazhi.

Linja e gjithanshme e ekranit që përshtatet me një epokë të re – nga stacioni i karikimit të automjeteve elektrike në klasën hibride

Së bashku me teknologjinë lider në industri Micro LED, Samsung shfaqi në ISE produkte të reja të ekranit që do të plotësojnë nevojat vazhdimisht në zhvillim të kësaj epoke të re. Linja e re do të jetë shembull i inovacionit të vazhdueshëm të Samsung në ndërtimin e zgjidhjeve që përfshijnë komunikimin pa kontakt dhe veçoritë e përmirësuara të sigurisë.

Linja më e fundit e Samsung për vitin 2022 për ambientet e jashtme (Emri i modelit: OHA 55”, 75”) ka marë verifikimin nga Underwriters Laboratories (UL), ndërsa forma e hollë mundëson instalim të lehtë dhe performancë afatgjatë nëpërmjet mbrojtjes të çertifikuar IP56. Me pajisjen e tij të qëndrueshme dhe me performancë të lartë, OHA mund të funksionojë në kushte të ndryshme. Një rast përdorimi janë stacionet e karikimit të automjeteve elektrike (EV), kërkesa për të cilat po rritet pasi shitjet e automjeteve elektrike vazhdojnë të rriten në mbarë botën.

Në arsim, Samsung vazhdon të ofrojë përvoja hibride të të mësuarit me produktin dhe zgjidhjet e tij inovative. Samsung Flip Pro i ri 2022 (Emri i modelit: WMB), i disponueshëm në dy versione të mëdha 75 dhe 85 inç, është një tabelë e bardhë interaktive që mund t’u ofrojë mësuesve dhe studentëve, eksperiencë të përmirësuar dhe veçori të specializuara për të përmbushur nevojat gjithnjë në ndryshim të arsimit.

Lidhja USB Type-C e sapo shtuar e Samsung Flip Pro ofron kontroll dhe fuqi të integruar të videos (65W karikim), ndërsa vonesa e prekjes dhe veçoritë multi touch lejojnë bashkëpunimin në sinkron për deri në 20 persona[1]. Paneli i kontrollit intuitiv i sapo shtuar, sensorët e kontrollit të ndriçimit dhe katër altoparlantët e përparme dhe të pasme përmirësojnë përvojën e përgjithshme në klasë dhe mundësojnë komunikim pa probleme me video në një mjedis klase hibride. Së fundmi, me SmartView+, deri në 50 pajisje mund të lidhen njëkohësisht me ekranin nëpërmjet valëve. Ai gjithashtu mundëson shikimin e shumëfishtë deri në katër ekrane, ideale për dhoma më të mëdha takimesh, si dhe për klasa të digjitalizuara.

 

Faqja ISE 2022 Virtual Experience i lejon vizitorët të përjetojnë praktikisht produkte dhe zgjidhje inovative të ekranit që u shfaq gjatë eventit. Për më shumë informacion rreth sinjalistikës digjitale dhe zgjidhjeve me ndikim të Samsung, ju lutemi vizitoni linkun.

 

***

 

Rreth Samsung Electronics 

Samsung frymëzon botën dhe modelon të ardhmen me idetë dhe teknologjitë e tij transformuese. Kompania po ridimensionon botën e televizorëve, smartfonëve, aksesorëve, tabletave, aparateve dixhitale, sistemeve të rrjetëzimit dhe memorieve, sistemeve LSI, zgjidhjeve teknologjike dhe LED. Për të rejat më të fundit, ju lutemi vizitoni faqen e risive më të fundit të Samsung në adresën http://news.samsung.com

[1] Kur lidheni me WorkSpace, kërkohet Web browser dhe pajisje të jashtme.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0