Sa rëndësi ka mënyra se si ju visheni?


Imazhi që zgjidhni për t’u portretizuar te të tjerët është një pasqyrim i madh i vetes suaj të vërtetë, por mund të arrihet edhe efekti i kundërt. Keni dëgjuar ndonjëherë sloganin “visheni për të patur sukses?” Është i vërtetë.

Lexoni: 10 menyra te shpejta si te fitosh besimin ne vetvete

Psikologu Jeffrey L. Magee anketoi më shumë se 500 firma për të vlerësuar ndikimin e veshjes në vendin e punës. Studimet e tij çuan në përfundimin se veshja vazhdimisht komode përfundimisht çon në sjellje të mirë, moral dhe produktivitet të lartë.

Mendoni për eksperiencën tuaj. Në një mëngjes tipik, mund të zgjoheni duke u ndierë i lodhur, duke u sjellë vërdallë nëpër shtëpi me pantallona me djersë dhe një T-shirt. Ju duhen disa minuta për t’u veshur dhe rezultatet janë të mahnitshme; është sikur të kishit një filxhan kafeje. Është e mahnitshme se çfarë mund të bëjë një veshje e thjeshtë. Kur mbërtheni atë këmishë, ndryshon gjithë gjendja juaj, qielli është papritur më i ndritshëm dhe ju mblidhni energji shtesë. Ju jeni gati për të pushtuar botën.

Lexoni: Samsung forcon veshjet inovative me aplikacionin e fitnesit Under Armour

burimi: INC

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale