Sa kushton ChatGPT? Gjithçka që duhet të dini për planet e çmimeve të OpenAI - Business Magazine Albania

Sa kushton ChatGPT? Gjithçka që duhet të dini për planet e çmimeve të OpenAI

Sa kushton ChatGPT? Gjithçka që duhet të dini për planet e çmimeve të OpenAI

Platforma e hapur e chat-it  me AI, ChatGPT, vazhdon të zgjerohet me veçori të reja. Tani ofron një dyqan – Dyqanin GPT – për aplikacione dhe shërbime të fuqizuara nga AI. Funksioni i historisë i prezantuar së fundi ju lejon të ruani preferencat në mënyrë që bisedat të jenë më të përshtatura për ju. Dhe së shpejti, ChatGPT do të fitojë një veçori zëri të përmirësuar, duke ju lejuar të ndërveproni me platformën pak a shumë në kohë reale. Se sa kushton ChatGPT është një pyetje më e vështirë për t’u përgjigjur sesa mund të mendoni. OpenAI ofron një sërë planesh për ChatGPT, të paguara dhe falas, që synojnë klientel duke filluar nga individët tek organizatat jofitimprurëse, bizneset e vogla dhe të mesme, institucionet arsimore dhe ndërmarrjet.

ChatGPT falas
Versioni falas i ChatGPT fillimisht  ishte mjaft i kufizuar në atë që mund të bënte. Por kjo ka ndryshuar pasi OpenAI ka implementuar opsione dhe modele të reja gjeneruese të AI. Përdoruesit pa pagesë të ChatGPT marrin akses në modelin kryesor GPT-4o të OpenAI, përgjigje të shtuara me përmbajtje nga web, akses në Dyqanin GPT dhe aftësinë për të ngarkuar dokumente dhe foto dhe për të bërë pyetje në lidhje me ato materiale të ngarkuara. Përdoruesit mund të ruajnë gjithashtu preferencat e bisedës si “kujtime” dhe të shfrytëzojnë analizën e avancuar të të dhënave, një veçori ChatGPT që mund të “arsyetojë” (d.m.th., të analizojë të dhënat nga) dukumente të tillë si PDF. Megjithatë, ka disa anë negative që vijnë me planin falas ChatGPT, duke përfshirë kufizimet ditore të kapacitetit në modelin GPT-4o, në varësi të kërkesës. Pasi një përdorues të arrijë kufijtë, ata kalojnë automatikisht – megjithëse përkohësisht – në modelin GPT-3.5 më pak të aftë të OpenAI. Përdoruesit pa pagesë ChatGPT gjithashtu humbasin disa veçori të analizës së të dhënave, të cilat i diskutojmë më në detaje më poshtë.

ChatGPT Plus
Për përdoruesit individualë që duan një ChatGPT më të aftësuar, ekziston ChatGPT Plus, i cili kushton 20 dollarë në muaj. ChatGPT Plus ofron kapacitet 5 herë më të lartë se ChatGPT pa pagesë, plus qasje të hershme dhe prioritare në mjetet më të reja. Përveç kësaj, abonentët e ChatGPT Plus marrin një veçori të përmirësuar të analizës së të dhënave, të mbështetur nga GPT-4o, që mund të krijojë grafikët dhe tabelat ndërvepruese nga grupet e të dhënave. Përdoruesit mund të ngarkojnë materialet që do të analizohen drejtpërdrejt nga Google Drive dhe Microsoft OneDrive ose nga pajisjet e tyre.

Lexo edhe:Viral në pak minuta në Euro 2024! Kush janë dy taksistët vëllezër…

Ekipi i ChatGPT
Nëse zotëron një biznes të vogël ose menaxhon një organizatë dhe dëshiron përveçse një licencë ChatGPT, plus veçori për lehtësim të bashkëpunimit. Ekipi i ChatGPT mund t’i përshtatet: kushton 30 dollarë për përdorues në muaj ose 25 dollarë për përdorues në muaj por paguar në terma vjetor për deri në 149 përdorues. Ekipi ChatGPT ofron një hapësirë ​​pune të dedikuar dhe mjete administratori për menaxhimin e ekipit. Të gjithë përdoruesit në një plan të Ekipit ChatGPT fitojnë akses në modelet më të fundit të OpenAI dhe mjetet e lartpërmendura që lejojnë ChatGPT të analizojë, modifikojë dhe nxjerrë informacione nga materialet e ngarkuara. Përtej kësaj, Ekipi ChatGPT i lejon njerëzit brenda një ekipi të ndërtojnë dhe ndajnë aplikacione të personalizuara – të ngjashme me aplikacionet në Dyqanin GPT – bazuar në modelet OpenAI. Këto aplikacione mund të përshtaten për raste të veçanta përdorimi ose departamente, ose mund të përshtaten me të dhënat e ekipit.

Ndërmarrja ChatGPT
Organizatat e mëdha – çdo organizatë që ka nevojë për më shumë se 149 licenca ChatGPT – mund të zgjedhë ChatGPT Enterprise, plani ChatGPT i fokusuar në korporata të OpenAI. OpenAI nuk publikon çmimin e ChatGPT Enterprise, por kostoja e raportuar është rreth 60 dollarë për përdorues në muaj me një minimum prej 150 përdoruesish dhe një kontratë 12-mujore.

ChatGPT Enterprise shton privatësinë dhe aftësitë e analizës së të dhënave “të shkallës së sipërmarrjes” në krye të ChatGPT-së së vaniljes, si dhe performancën e përmirësuar dhe opsionet e personalizimit. Ekziston një hapësirë ​​​​pune e dedikuar dhe një tastierë administratori me mjete për të menaxhuar mënyrën se si punonjësit brenda një organizate përdorin ChatGPT, duke përfshirë integrimet për një hyrje të vetme, verifikimin e domenit dhe një panel kontrolli që tregon statistikat e përdorimit dhe angazhimit. Modelet e bashkëbisedimeve të ndara të ofruara si pjesë e ChatGPT Enterprise lejojnë përdoruesit të ndërtojnë flukse të brendshme pune dhe robotë duke shfrytëzuar ChatGPT, ndërsa kreditë për platformën API të OpenAI i lejojnë kompanitë të krijojnë zgjidhje plotësisht të personalizuara me ChatGPT nëse dëshirojnë. Klientët e ChatGPT Enterprise marrin gjithashtu akses me përparësi në modelet dhe linjat në ekspertizën OpenAI, duke përfshirë një ekip të dedikuar llogarie, trajnime dhe faturime të konsoliduara. Dhe ata kanë të drejtë për Marrëveshjet e Bashkëpunimit të Biznesit me OpenAI, të cilat kërkohen nga ligji i SHBA-së për kompanitë që dëshirojnë të përdorin mjete si ChatGPT me informacione private shëndetësore siç janë të dhënat mjekësore.

ChatGPT Edu
ChatGPT Edu, një ofertë më e re nga OpenAI, ofron një version të ChatGPT të ndërtuar për universitetet dhe studentët që i ndjekin ato — si dhe për fakultetin, studiuesit e stafit dhe ekipet e operacioneve të kampusit. Çmimi ende nuk është bërë publik ose raportuar i dorës së dytë, por ne do ta përditësojmë këtë seksion nëse është. ChatGPT Edu është i krahasueshëm me ChatGPT Enterprise me përjashtim që mbështet SCIM, një protokoll i hapur që përdoret për të thjeshtuar identitetin e resë kompjuterike dhe menaxhimin e aksesit. (OpenAI planifikon të sjellë SCIM në ChatGPT Enterprise në të ardhmen.) Ashtu si me ChatGPT Enterprise, klientët ChatGPT Edu marrin mjete për analizën e të dhënave, kontrollet e administratorit, hyrje të vetme, siguri të përmirësuar dhe aftësinë për të ndërtuar dhe ndarë chatbot me porosi. ChatGPT Edu gjithashtu vjen me modelet më të fundit OpenAI dhe, më e rëndësishmja, kufijtë e rritur të mesazheve.

OpenAI për Organizatat Jofitimprurëse
OpenAI për organizatat jofitimprurëse është sulmi i hershëm i OpenAI në zgjidhjet teknologjike jofitimprurëse. Nuk është një plan i pavarur ChatGPT aq sa një sërë zbritjesh për organizatat e pranueshme. Organizatat jofitimprurëse mund të hyjnë në Ekipin ChatGPT me një tarifë të zbritur prej 20 dollarësh në muaj për përdorues. Organizatat jofitimprurëse më të mëdha mund të marrin një zbritje prej 50% në ChatGPT Enterprise, e cila arrin në rreth 30 dollarë për përdorues. Megjithatë, kërkesat e përshtatshmërisë janë mjaft strikte. Ndërsa organizatat jofitimprurëse me bazë kudo në botë mund të aplikojnë për zbritje, OpenAI aktualisht nuk po pranon aplikime nga institucionet akademike, mjekësore, fetare ose qeveritare.

techcrunch

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0