Sa e vërtetë është shprehja "Bëj mirë të gjesh mirë!"? - Business Magazine Albania

Sa e vërtetë është shprehja “Bëj mirë të gjesh mirë!”?


Bëni mirë për të tjerët jo për shkak të asaj që ata janë, por për shkak të asaj që ju jeni.

Të gjithë impresionohen nga njerëzit

• të cilët ndihmojnë punëkërkuesit në LinkedIn duke pëlqyer dhe komentuar në postimet e tyre
• të cilët ndihmojnë të tjerët pavarësisht se luftojnë me vështirësitë e tyre
• të cilët përpiqen të shohin anën pozitive tek të gjithë personat që takojnë
• të cilët janë ‘dielli’ për të tjerët në situatat negative
• të cilët i trajtojnë të gjithë me respekt, jo vetëm ata që duan t’ju bëjnë përshtypje
• të cilët mbajnë integritetin dhe ndershmërinë pa marrë parasysh presionin që kanë
• të cilët qëndrojnë për njerëzit që nuk mund të qëndrojnë për vete
• të cilët janë mjaft të fortë për të pranuar gabimet e tyre dhe mjaft të fortë për t’i korrigjuar ato
• të cilët ndërmarrin rreziqe të vërteta për t’i dhënë mundësinë një personi
• të cilët e konsiderojnë një ditë të humbur nëse nuk ndihmojnë dikë që ndoshta nuk do ja kthejë kurrë mbrapsht nderin

Por mbi të gjitha, ne impresionohemi nga njerëz si ju – që ngrihen, zhvillohen, japin gjithçka që kanë dhe kurrë nuk dorëzohen.

/LinkedIn

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0