Rusia trajnon punonjësit si të buzëqeshin
Përditësuar së fundmi: 12/06/2018

Rusia trajnon punonjësit si të buzëqeshin

Share
nga Neada Muçaj
Qer 12, 2018

Punonjësit në Rusi po trajnohen se si të buzëqeshin në mënyrë që të jenë më mikëpritës më turistët gjatë Kupës së Botës 2018.

Sipas BBC, rusët nuk buzëqeshin aq shumë sa europianët.

Megjithatë, tani kanë një arsye për të buzëqeshur. Sipas agjencisë së lajmeve Tass, 1.5 milionë turistë të huaj priten në Rusi gjatë Kupës së Botës.

Për të qenë të përgatitur, punonjësit në kompanitë kryesore si FIFA, Hekurudhat Ruse dhe Moska Metro janë bërë pjesë e këtij trajnimi unik.

BBC thotë se organi qeverisës botëror për futbollin dhe dy firmat ruse të transportit janë stafi mësimdhënës për trajnimin e buzëqeshjes.

Raporti tregon se “Shoferët e trenave në Rusi po mësohen se si t’ju buzëqeshin të huajve,” një përpjekje për të larguar steriotipin se njerëzit e këtij vendi nuk janë miqësor.

Lexoni: Kupa e Botës 2018: Ja rregullat që duhet të dini!

Kupa e Botës zyrtarisht fillon në 14 qershor, ku Rusia përballet me Arabinë Saudite në ndeshjen e hapjes.

Nëse vendi mikpritës fiton ndeshjen e parë atëherë punëtorët do të kenë edhe më shumë arsye për të treguar lumturinë e tyre.

/BusinessInsider