Rusia trajnon punonjësit si të buzëqeshin

Rusia trajnon punonjësit si të buzëqeshin


Punonjësit në Rusi po trajnohen se si të buzëqeshin në mënyrë që të jenë më mikëpritës më turistët gjatë Kupës së Botës 2018.

Sipas BBC, rusët nuk buzëqeshin aq shumë sa europianët.

Megjithatë, tani kanë një arsye për të buzëqeshur. Sipas agjencisë së lajmeve Tass, 1.5 milionë turistë të huaj priten në Rusi gjatë Kupës së Botës.

Për të qenë të përgatitur, punonjësit në kompanitë kryesore si FIFA, Hekurudhat Ruse dhe Moska Metro janë bërë pjesë e këtij trajnimi unik.

BBC thotë se organi qeverisës botëror për futbollin dhe dy firmat ruse të transportit janë stafi mësimdhënës për trajnimin e buzëqeshjes.

Raporti tregon se “Shoferët e trenave në Rusi po mësohen se si t’ju buzëqeshin të huajve,” një përpjekje për të larguar steriotipin se njerëzit e këtij vendi nuk janë miqësor.

Lexoni: Kupa e Botës 2018: Ja rregullat që duhet të dini!

Kupa e Botës zyrtarisht fillon në 14 qershor, ku Rusia përballet me Arabinë Saudite në ndeshjen e hapjes.

Nëse vendi mikpritës fiton ndeshjen e parë atëherë punëtorët do të kenë edhe më shumë arsye për të treguar lumturinë e tyre.

/BusinessInsider

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0