Rusia e ka ndërtuar ekonominë si një “kështjellë”. Sanksionet do jenë një goditje e fortë, por nuk e rrëzojnë dot - Business Magazine Albania

Rusia e ka ndërtuar ekonominë si një “kështjellë”. Sanksionet do jenë një goditje e fortë, por nuk e rrëzojnë dot

Sanksionet perëndimore po i japin një goditje të rëndë ekonomisë ruse. Rubla po bie, bizneset e huaja po ikin dhe çmime shumë më të larta janë në pritje. Produktet e njohura mund të zhduken nga dyqanet dhe arritjet e klasës së mesme si pushimet jashtë vendit janë në dyshim.

Përtej dhimbjes afatshkurtër, ekonomia ruse ka të ngjarë të shohë një thellim të ngadalësimit ekonomik që filloi shumë përpara pushtimit të Ukrainës.

Por një kolaps total nuk ka gjasa, thonë disa ekonomistë. Pavarësisht sanksioneve ndëshkuese financiare, Rusia ka ndërtuar “një ekonomi që është e orientuar për konflikt”, tha Richard Connolly, një ekspert për ekonominë ruse në Institutin Mbretëror të Shërbimeve të Bashkuara në Britani.

Përfshirja e gjerë e qeverisë ruse në ekonomi dhe paratë që ajo po fiton ende nga eksportet e naftës dhe gazit – edhe me ndalimet nga SHBA dhe Britania – do të ndihmojë në zbutjen e goditjes për shumë punëtorë, pensionistë dhe punonjës të qeverisë në një vend që ka duruar tre kriza të rënda financiare në tre dekadat e fundit. Dhe siç theksojnë ekonomistët, Irani, një ekonomi shumë më e vogël dhe më pak e larmishme, ka duruar mjerimin e sanksioneve për vite me rradhë mbi programin e tij bërthamor pa ndonjë dëm serioz.

Megjithatë, monedha ruse ka rënë në mënyrë spektakolare, gjë që do të rrisë çmimet për mallrat e importuara kur inflacioni ishte tashmë i nxehtë në 9%. U deshën 80 rubla për të marrë një dollar amerikan më 23 shkurt, një ditë para pushtimit. Deri të enjten, ishte 119 – edhe pasi banka qendrore e Rusisë mori masa drastike për të ndaluar rënien, duke përfshirë dyfishimin e normave të interesit në 20%.

Lexo edhe: Ofruesi i shërbimeve të investimeve nxjerr Rusinë nga indekset e tregut: Aksionet ruse të painvestueshme

Marina Albee, pronare e restorantit vegjetarian Cafe Botanika në qendrën historike të qytetit të Shën Petersburgut, ka dëgjuar tashmë nga furnizuesi i saj i frutave dhe perimeve se çmimet do të rriten 10% deri në 50%. Furnizuesit e tjerë nuk mund të thonë se sa.

Kafeneja importon alga deti të thata dhe tofu të tymosur nga Japonia, mini asparagus nga Kili, brokoli nga Benini, oriz basmati dhe vaj kokosi nga India.

“Ne jemi duke pritur që cunami të godasë – cunami është rritja e çmimit për gjithçka që blejmë,” tha Albee. “Duhet të mbajmë sytë te situata dhe, nëse kemi nevojë, t’i heqim ato pjata nga menyja”.

Lexo edhe: Sberbank e Rusisë përjeton kolaps me 95% rënie në bursën e Londrës ndërsa del nga Evropa

“Ne mund të riinxhinierojmë menunë tonë për të bërë më shumë pjata me bazë ruse,” tha ajo. “Duhet të jeni të shpejtë në këmbë.” Pasi mbijetuam dy vjet pa turistë për shkak të pandemisë COVID-19, “duhet shumë për të na mashtruar”, shtoi Albee.

Megjithëse sanksionet kanë ngrirë një pjesë të madhe të rezervave valutore të Rusisë, financat e shtetit janë në gjendje të mirë me borxh të ulët. Kur qeveria ka nevojë të marrë hua, kreditorët e saj janë kryesisht bankat vendase, jo investitorët e huaj që mund ta braktisin atë në një krizë. Qeveria njoftoi mbështetjen këtë javë për kompanitë e mëdha që konsiderohen vendimtare për ekonominë.

Associated Press

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0