Rumania përgjysmon taksën e akcizës mbi naftën për të ulur çmimin përfundimtar - Business Magazine Albania

Rumania përgjysmon taksën e akcizës mbi naftën për të ulur çmimin përfundimtar

Ministri i ekonomisë në Rumani, Adrian Caciu, u përcolli krerëve të koalicionit qeverisës një propozim për të ulur përkohësisht në gjysmën e akcizës për karburantet – duke përfshirë karburantet e makinave.

Çmimi i përdoruesit përfundimtar do të binte ndjeshëm, me rreth 15%për çmimin e benzinës dhe të naftës.

Lideri liberal, Florin Citu (PNL), megjithatë, paralajmëroi se autorët e kësaj ideje duhet të mbahen përgjegjës në rast se çmimet e përdoruesve të fundit nuk ulen. Kostoja e një mase të tillë për buxhetin e qeverisë do të jetë në rangun nga 3 miliardë deri në 4 miliardë RON (0,6-0,8 miliardë euro), tha ai.

Lexo edhe: Nafta shkon 195 lekë/litër. Rritja filloi që në shtator, Shqipëria reflekton çmimet e tregjeve ndërkombëtare

Krerët e koalicionit qeverisës ranë dakord gjithashtu të zgjasin edhe për një muaj skemën e ‘tapave dhe subvencioneve’ ‘që skadon në fund të marsit. Sipas kësaj skeme, familjet dhe ndërmarrjet e vogla paguajnë një çmim maksimal për gazin natyror dhe energjinë elektrike që përdorin, ndërsa ato që përdorin më pak se një kufi i caktuar paguhen me subvencione.

Akciza për benzinën në Rumani, në përqindje, është e dyta më e ulëta në Bashkimin Evropian, sipas të dhënave të Komisionit Evropian të cituara nga Ëall-Street. Me 44% të çmimit përfundimtar të karburantit, ai kalon vetëm atë në Poloni, që zë 37%.

Situata është pothuajse e njëjtë me naftën. Akciza e Rumanisë prej 42% (aq sa në Bullgari, Luksemburg dhe Suedi) është më e lartë vetëm se ajo në Poloni (34%).

Romania Insider

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0