Rumania nënshkruan kontratë 380 milionë euro për dronët izraelitë - Business Magazine Albania

Rumania nënshkruan kontratë 380 milionë euro për dronët izraelitë

Ministria e Mbrojtjes e Rumanisë caktoi një marrëveshje kornizë pesëvjeçare për të blerë, nëpërmjet kompanisë së saj Romtehnica, deri në shtatë sisteme UAS Watchkeeper X për një çmim prej 1.9 miliardë RON (380 mln euro, pa TVSH) nga kompania izraelite Elbit Systems, njofton Romania Insider.

Të shtatë sistemet përfshijnë secili një stacion kontrolli tokësor dhe tre avionë pa pilot secili, sipas Hotnews.ro. Kështu, në total do të jenë praktikisht 21 dronë Watchkeeper X që do të operohen nga ushtria rumune. Dronët Watchkeeper X janë projektuar posaçërisht për misione zbulimi dhe grumbullimi të inteligjencës, por gjithashtu mund të mbajnë municion.

Një vit më parë, një model i dronit Watchkeeper X u prezantua në Bacău, i armatosur me dy raketa nën secilin krah. Sipas marrëveshjes së nënshkruar, Elbit Systems do të zhvillojë në nivel të kompanive vendase të mbrojtjes një kapacitet prodhimi, integrimi, testimi dhe mirëmbajtjeje në fushën ushtarake për sistemet e dorëzuara.

Elbit tashmë prodhon në Bacău pjesë për dronët e saj Hermes 450 (Watchkeeper). Romania Insider

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0