Rrugët për t’i shërbyer biznesit, UET lançon programin “250+” - Business Magazine Albania

Rrugët për t’i shërbyer biznesit, UET lançon programin “250+”


Universiteti Europian i Tiranës shpalli programin “250+”, një sistem për formim referuar nevojave për kualifikim të punonjësve në 250 bizneset më të mëdha në vend. Ky program, sipas themeluesve të UET-së ka ardhur për shkak të kërkesave të disa aktorëve.

“Ne ankohemi për punësimin e studentëve tanë. Ju ankoheni për cilësinë e dobët të diplomave të universiteteve, për mungesën e specialistëve ose të atyre krijuesve që do t’i zhvillonin më tej bizneset tuaja”, tha Henri Çili.

“Masterat më të përshtatshëm janë ato që ju kërkoni të përkthehet në silabus edhe në programet mësimore që ne bëjmë, për të marrë pikërisht atë që doni”, deklaroi Adrian Civici, president i UET-së.

Nevojat e tregut për specializim të punonjësve për të konkurruar në tregun rajonal dhe global janë emergjente sipas ministrit të Mirëqenies Sociale, Blendi Klosi.

“A i zgjidhin prodhuesit shqiptarë problemet e tyre me diplomën tonë, me të kualifikuarin tonë? Mendojmë se kemi shumë për të bërë”, tha ministri Klosi.

“Unë do të kujtoj këtu modelin gjerman dhe atë austriak, që jo vetëm masterin e mbaron nëpërmjet punësimit, por Kodi i Punës e ka të përcaktuar qartësisht se çdo sipërmarrje private ka detyrim ligjor të trajnojë 20% të stafit të vet në vit”, tha Nikolin Jaka.

Tashmë Universiteti Europian i Tiranës do të mbledhë nga biznesi kërkesat apo nevojat që ai ka për një formim më të mirë të punonjësve, për të strukturuar më pas dhe programet e veçanta për studim.

Burimi: top-channel.tv

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0