Rrjedhje gazi në NordStream. Liderët e BE: “Sabotazh i Putin” - Business Magazine Albania

Rrjedhje gazi në NordStream. Liderët e BE: “Sabotazh i Putin”

Liderët perëndimor janë të bindur se rrjedhjet e konstatuara një ditë më parë në tubacionet e gazit Nord Stream 1 dhe 2 në zonat ekonomike të Suedisë dhe Danimarkës janë pasojë e sulmeve të qëllimshme.

“Ky nuk është thjesht një difekt, këtu kemi të bëjmë me sulme ndaj infrastrukturës. Nuk ka pasur asnjë të dhënë për ndonjë tërmet në zonë.” – Robert Habeck, ministër gjerman i ekonomisë.

Lexo edhe: Nord Stream, rrjedhje misterioze në tubacionet e gazit të Rusisë, dyshohet për sabotim

Edhe Qendra Sizmologjike Suedeze në Universitetin Uppsala, pohoi se nuk ka dyshim “që atje ka pasur shpërthime”. BE-ja kërcënoi me përgjigjen më të fortë të mundshme ndaj Putinit për sabotazh të qëllimshëm të infrastrukturës energjetike evropiane, që dërgoi në rritjen e beftë të çmimit të gazit. Fotot e marra nga ushtria daneze treguan zona me flluska të mëdha në sipërfaqen e ujit, që burojnë nga tre rrjedhjet në zonat ekonomike detare të Suedisë e Danimarkës dhe në veri të Polonisë. Zonat kanë një diametër prej 200 deri në 1000 metra.

Edhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës i shohin rrjedhjet si akte sabotimi ose sulmi, pohoi Sekretari Amerikan i Shtetit, Anthony Blinken. Tubacionet Nord Stream 1 dhe 2 kanë qenë në qendër të tensioneve gjeopolitike muajt e fundit pasi Rusia ndërpreu furnizimin me gaz në Europë, sipas gjasave, në shenjë hakmarrjeje kundër sanksioneve perëndimore pas pushtimit të saj në Ukrainë. Pritet që rrjedhjet në tubacionet e mbushura me gaz të zgjasin “të paktën një javë” – derisa të mbarojë metani që del nga tubat nënujorë. Rusia vetë u shpreh se është “jashtëzakonisht e shqetësuar” për rrjedhjet, dhe nuk e mohon që ky mund të jetë një akt sabotimi, por e heq përgjegjësinë nga vetja./ Deutsche Welle

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0