Rrëfim i ndjerë. Ja kush ishte mësuesja e cila ktheu shtëpinë në shkollë në 1997 - Business Magazine Albania

Rrëfim i ndjerë. Ja kush ishte mësuesja e cila ktheu shtëpinë në shkollë në 1997

Engjëllushe Zenelaj ka filluar rrugën e saj të studimeve me dy degë të ndryshme, fillimisht gjeografi dhe më pas drejtësi, duke e parë varietetin si një botë që përfshin natyrën dhe njeriun. Në kujtimet e fëmijërisë, një mësuese e dashur Eleonora Zhuka ka lënë ndikim të thellë me dashurinë dhe përkushtimin e saj për të mësuar. Si juriste, Zenelaj përcakton vlerat si thelbësore për një njeri të mirë dhe inkurajon edukatën që ndihmon në formimin e ndërgjegjshëm dhe përgjegjshëm të fëmijëve. Për të gjetur qetësi në jetën e saj të ngarkuar, ajo vlerëson dashurinë dhe përkushtimin në çdo veprim. Mardhënia e ngushtë me prindërit është themeli i jetës së saj, duke e shikuar familjen si burim kulturor dhe mësimor.

Në një intervistë ajo ka treguar episodin më të bukur të jetës së saj.

Unë ende ruaj me zemër kujtime të jashtëzakonshme, duke u kthyer mbrapsht në vitet e studimeve. Në kohën e trazirave të vështira të vitit 1997 në Shqipëri, një figurë shndritëse dilte ndër mësuesit tanë, Eleonora Zhuka. Edhe pse kaosin dhe pasigurinë e kohës, ajo me pasion vazhdoi të na udhëhoqte drejt njohurive në gjuhë dhe matematikë. Për mësuesen tonë, këto dy degë shiheshin si themelet e një arsimi të qëndrueshëm, ndërsa degët e tjera do të ndriheshin në rrugën tonë të jetës.
lexo: Humbje të frikshme! Sa i kushtoi Mark Zuckerbergut ndalja e përkohshme e Facebookut dhe Instagramit?

Eleonora Zhuka nuk ishte thjesht një mësuese, por një udhëheqëse e shquar me një vizion të gjerë për edukimin tonë. Edhe pse mundi ishte i pamundur, ajo e detyronte veten të na ofronte një dije të pasur, duke e kthyer shtëpinë e saj në një qendër mësimi dhe një ambient të përkryer për krijimtari. Kujtoj me mallin e një admirimi të thellë sesi ajo dritare e dhomës së saj shndërrohej në një kanvas të gjallë, ku ngjyronte derën me historinë tonë të përbashkët dhe përdorte çdo hapësirë për të shkruar mbi dijen dhe dashurinë për mësim.

Ky lloj predikimi artistik në fushën e arsimit nuk është harruar kurrë nga kujtesa ime. Ajo ishte më shumë se një mësuese – ishte një frymëzim, një udhërrëfyese e rrugës së dijes dhe një shembull i jashtëzakonshëm i përkushtimit për formimin tonë. Këto momente të arta të jetës na kanë ndihmuar të rritemi dhe të kuptojmë thellësinë e mesazheve të drejtuara drejt nesh. Eleonora Zhuka mbetet një figurë e pamohueshme në kujtesën time, një mësuese që na ka ndriçuar rrugën e jetës me dije, dashuri dhe përkushtim.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0