Në rradhë për suitën $32,000 të Etihad Airways


Etihad Airways thotë se edhe pse $32,000 duhet të paguhet për të pasur një suitë me tre dhoma për të fluturuar nga Abu Dhabi për në New York, njerëzit po qëndrojnë në radhë.

Residenca, sic e ka quajtur Etihad këtë dhomë luksoze, do të jetë gati për vizitorët në Dhjetor dhe ai do të kryejë itinerarin Abu-Dhabi-New York. Pikërisht në dhjetorin e ardhshëm, kjo linjë ajrore do të vë në dispozicion Airbus A380 superjumbo në vend të Boeing 777. Ditën e hënë, vizitorë të shumtë panë një model të suitës në fjalë.

“Ne kemi marrë një përgjigjje shumë pozitive lidhur me Rezidencën e cila ka qënë përtej pritshmërive tona,” tha Oficeri Ekzekutiv i Etihad Airways, James Hogan, ditën e hënë në Orlando ku u zhvillua një aktivitet nga Global Business Travel Association. “Ne po shohim prenotime të majme,” tha ai.

Etihad harxhoi 6 vite për të zhvilluar këtë suitë. Zëdhënësja e Etihad, Katie Connell, refuzoi të japë shumë shpjegime se sa bileta janë shitur për të përdorur Rezidencën.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale