Roboti i sigurisë nuk pritet mirë nga rezidentet e San Franciscos


Herët a vonë, të gjithë ne do të duhet t’i “përulemi” robotëve. Kështu që është në të mirën tonë që të bëjmë rezistencë, për sa jemi ende në kohë.

Dhe që ata janë ende “të vegjël”, tregohet fare qartë në rastin konkret, kur roboti i sigurisë i vendosur kundër të pastrehëve që flenë në rrugë, u shty disa here dhe u mbulua me salcë barbeque, dhe u mbulua me një copë të madhe.

Lexoni: A do të dëmtohen mekanikët e vegjël nga makinat elektrike?

Roboti në fjalë, është një Knightscope K5, më parë i punësuar nga San Francisco SPCA për të hequr të pastrehët nga parkinget dhe nga trotuaret përreth SPCA.

Ndërkohë sipas Jennifer Scarlett, presidente e SPCA, më pak se 1 javë nga venia në përdorim, residentët e kampit të të pastrehëve pranë SPCA, i hodhën robotit një copë të madhe, salcë barbeque, gjithashtu edhe e goditën.

Këtë javë, qyteti i San Franciscos kërcënoi SPCA se do ta gjobiste atë $1000 në ditë për përdorimin pa leje të robotit. SPCA u kundërpëgjigj menjëherë duke deklaruar se “roboti është pushuar nga puna”. Që në momentin që ajo është një makineri pa ndjenja, Knightscope me sa duket nuk e kishte të mundur të vlerësonte të detyruarit të të bashkuarit me ata të cilët ajo më i kishte shtypur.

Kjo histori është thjeshte vazhdimi i një historie e cila ka nisur që më parë. Në vitin 2015, HitchBOT-it u godit dhe iu pre koka. Më herët këtë vit, një robot tjetër i Knightscope u rrëzua nga një njeri i dehur Mountain View, Kaliforni. Kurse në Korrik një robot tjetër i Knightscope vrau veten duke u hedhur në ujë:

Lexoni: Roboti i sigurisë jep dorëheqjen duke u mbytur në shatërvan

Njerëzit ndërkohë, duhet të shijojn dominancën e tyre, për sa kohë roboti nuk i kushtëzon ata për shumë gjëra. Ndoshta jemi ende herët, por nuk dihet se si njerëzit do të bashkëjetojnë me robotët në të ardhmen. Si krijim i njerëzve, është pikërisht në dorën e tyre të rregullojnë mardhëniet midis dy palëve. A do të përshtatemi si me çdo gjë tjetër gjatë historisë, apo do të rebelohemi? Koha, i jep përgjigje të gjithë gjërave.

Burimi: AV Club

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale