Roboti Cassie rekord të ri botëror Guiness. Një dëshmi e madhe në progresin e inxhinierisë robotike. - Business Magazine Albania

Roboti Cassie rekord të ri botëror Guiness. Një dëshmi e madhe në progresin e inxhinierisë robotike.

Roboti Cassie rekord të ri botëror Guiness. Një dëshmi e madhe në progresin e inxhinierisë robotike.

Roboti Cassie ka vendosur një rekord të ri botëror Guiness në vrapimin prej 100 metrave për robotët dykëmbësh, dhe përderisa nuk është afër shpejtësisë së atletëve më të mirë botëror, ky rekord është një dëshmi e madhe në progresin e inxhinierisë robotike.

Cassie u ndërtua nga Agility Robotics, e cila është një filial e Oregon State University, dhe që nga viti 2017, roboti ka qenë duke operuar si një platformë për kërkime robotike.

Që nga atëherë, Cassie ka vazhduar që të zhvillohet me hapa të mëdhenj, dhe në vitin 2021 kishte shfaqur një progres të madh, duke vrapuar një distancë prej 5 kilometrash në vetëm 53 minuta.

Me këtë aftësi, Cassie i bashkohet një grupi robotësh vrapues dykëmbësh që përfshinë edhe robotët humanoid të Boston Dynamics, Atlas dhe Mabel, që besohet se janë robotët dykëmbësh më të shpejtë në botë.

“Përfundimi i një vrapimi prej 5 km kishte të bënte me besueshmërinë dhe qëndrueshmërinë, gjë që la të hapur pyetjen se sa shpejt mund të vrapojë Cassie? Kjo e bëri ekipin hulumtues të zhvendoste fokusin e tij te shpejtësia”, shtoi tutje ai.  Guinness

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0