Robotët në ndihmë të të moshuarve. Projekti 43 milionë euro i Mbretërisë së Bashkuar


Plakja e Europës po nxit gjetjet alternative. Mbretëria e Bashkuar ka lançuar një program kërkimor, i cili ka në fokus “krijimin e sistemeve autonome të sigurta dhe të besueshme për përdorim publik”.

Për këtë skemë mbështetëse është parashikuar një investim mbi 43 milionë dollarë në 5 vitet e ardhshme. Ai pritet të sigurojë zhvillimin e “robotëve të kujdesit”. Të sofistikuar deri në detaj, ata pritet të punojnë në mbështetje të të moshuarve.

Çfarë mund të bëjnë robotët. Ato mund të ndihmojnë njerëzit nëse rrëzohen, t’u japin atyre ilaçet, apo ushqimin.

Robotët e kujdesit po lindin si nevojë e një plakje të vazhduar të Mbretërisë së Bashkuar. Të dhënat zyrtare parashikojnë që 1 në 7 persona të jetë mbi 75 vjeç deri në vitin 2040.

Lexo: Njeriu i paralizuar ecën duke përdorur kostumin robotik që kontrollohet nga truri

Programi kërkimor do të kryhet për t’u siguruar që robotët “të mbrohen më mirë nga sulmet kibernetike” dhe njëkohësisht të mundësojë që robotët të mund të demonstrojnë tipare të tilla si respekti, barazia dhe drejtësia.

Ky programi i ri i sistemeve autonome pritet të sjellë përfitime edhe në fusha të tjerë si, transporti dhe shërbimi public.

Aktualisht në mjeksi, po përdoret tashmë teknologjia e zgjuar dhe inovative.

Robotizimi, është një cështje e hershme në Britani. Vitet e kaluara është diskturtuar për praninë e robotëve në një shoqëri që po bëhet gjithnjë e më e vetmuar. Mungesa e komunikimit ul kujtesën dhe kjo rrit edhe shkallën e vdekshmërisë.

The Independet

 

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale