“Robot, por me ndjesi”. Ky startup në Japoni po përpiqet të humanizojë lëvizjet robotike - Business Magazine Albania

“Robot, por me ndjesi”. Ky startup në Japoni po përpiqet të humanizojë lëvizjet robotike

Një startup japonez po ndërmerr një hap të madh drejt komercializimit të teknologjisë së lëvizjes, që mund të përsërisë ndjesinë dhe strukturën e saktë të objekteve, duke hapur mundësi të reja në distancë në kujdesin shëndetësor, ndërtim, prodhim dhe fusha të tjera.

Motion Lib, i lançuar nga Universiteti Keio i Japonisë, do të hyjë në një partneritet me Tata Consultancy Services për të zhvilluar një sistem të avancuar të reagimit haptik që mund të përdoret në një sërë industrish.

Ata synojnë ta lançojnë sistemin globalisht brenda vitit 2024. TCS do të punojë gjithashtu në infrastrukturën cloud, për të ruajtur të dhënat e detyrave dhe lëvizjeve të ndryshme që sistemi mund të kryejë.

TCS ka një kapitalizim tregu prej rreth 153 miliardë dollarë, më shumë se IBM, që operon në 46 vende dhe punon me mbi 2,000 startup-e. Ajo është partnere me mbi 500 studiues në mbarë botën, duke përfshirë Institutin e Teknologjisë në Masaçustes dhe ka lidhjet për të prezantuar teknologji të re në korporatat e mëdha.

Sistemet konvencionale nuk mund të sjellin dallime të vogla, duke e bërë delikate trajtimin e sendeve. Teknologjia e vërtetë haptike, e vënë fillimisht në përdorim praktik nga profesori i projektit të Universitetit Keio, Kohei Onishi, mund të simulojë ndjesi të vogla prekëse, duke i lejuar përdoruesit të marrin tullumbace dhe patate të skuqura me anë të një krahu robotik pa i dëmtuar ato, ose të kuptojnë se sa fort mund ta shtrydhin një tortë, para se ta shtypin, për shembull.

Onishi ishte i përfshirë edhe në themelimin e Motion Lib. Startup-i ka zhvilluar një çip i cili, kur futet në robotë dhe makina të tjera, mund të transmetojë nga distanca ndjesi të detajuara prekëse tek përdoruesi.

Teknologjia mbështetet në një algoritëm, për të përcaktuar qëndrueshmërinë, rezistencën dhe faktorë të tjerë, dhe mund të gjurmojë lëvizjet e përdoruesit deri në një të mijëtën e sekondës. Ai pritet të përdoret në një sërë aplikimesh, nga lejimi i mjekëve për të “ndjerë” organet e pacientit gjatë operacionit në distancë, deri tek rikrijimi i teknikave të robotëve të përdorura nga mjeshtrit e aftë.

Motion Lib tashmë po teston teknologjinë me kompanitë dhe institucionet kërkimore në shtëpi. Teknologjia mund të përdoret gjithashtu për të ruajtur aftësitë e specializuara si të dhëna prekëse, në mënyrë që ato të mund të rikrijohen nga distanca dhe t’u kalohen brezave të ardhshëm.

/ Nikkei Asia

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0