Retinat e rritura në laborator që rikthejnë shikimin janë një hap më afër testimit tek njerëzit - Business Magazine Albania

Retinat e rritura në laborator që rikthejnë shikimin janë një hap më afër testimit tek njerëzit

Shkencëtarët nga Universiteti i Wisconsin-Madison në SHBA kanë nxitur qelizat e syve, të ndjeshme ndaj dritës, të rritura në një laborator për t’u rilidhur pas ndarjes, një hap i rëndësishëm për transplantimin tek pacientët për të trajtuar sëmundje të ndryshme të syrit.

Duke punuar së bashku, këto qeliza fotoreceptore kombinohen me qeliza të tjera për të formuar retinën; një shtresë e hollë indi në pjesën e pasme të syrit përgjegjës për transformimin e gjatësive të valëve të dritës në sinjale që truri i interpreton si pamje apo shikim.

Ka qenë një qëllim i studiuesve që të rritin qelizat e retinës jashtë trupit dhe t’i përdorin ato për të zëvendësuar indet e vdekura ose jofunksionale brenda syrit.

Lexo edhe: Numri i njerëzve që kanë probleme me miopinë po kthehet “në epidemi”. Ndikon koha përpara ekranit

Në vitin 2014, studiuesit gjeneruan organoidë (grupe qelizash të vetëorganizuara në forma 3D në laborator) që i ngjanin formës dhe funksionit të një retine të vërtetë.

Vitin e kaluar, i njëjti ekip publikoi studime që tregojnë se qelizat e retinës të rritura në laborator mund t’i përgjigjen gjatësive të valëve dhe intensiteteve të ndryshme të dritës, si dhe të shtrihen drejt qelizave fqinje për të krijuar lidhje.

Sipas studiuesit kryesor okulist David Gamm, ky studim i ri është “pjesa e fundit e enigmës”.

“Kjo është e gjitha duke çuar, në provat klinike njerëzore, të cilat janë hapi i qartë i ardhshëm.”/ Science 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0