Rëndësia e brendit dhe krijimi i tij

Rëndësia e brendit

Brendi është shumë më tepër sesa thjesht një logo ose një reklamë e vendosur mirë. Brendi është shumë më shumë se kaq. Ju duhet të bëni më shumë.

Çfarë është një brend?

E thënë thjesht, brendi juaj përcaktohet nga perceptimi i përgjithshëm i një klienti për biznesin tuaj. Themeluesi i Amazon, Jeff Bezos, thotë se: “Brendi juaj është ajo që njerëzit e tjerë thonë për ju kur nuk jeni ju prezent.” Pra, brendi juaj është reputacioni juaj!

Në tregun e sotëm, një brend i suksesshëm duhet të jetë konsistent në shumë aplikacione:

  • Mjedisi (pararoja ose zyra);
  • Shtypi kolateral, sinjalistikë, paketim;
  • Reklamim në internet;
  • Botimi i përmbajtjes;
  • Shitjet dhe shërbimi ndaj klientit.

Tani, ndërtimi i brendit është i thjeshtë? E vërteta është: brendi nuk ndërtohet brenda natës… apo edhe brenda disa muajsh. Ndërtimi i një brendi është padyshim një proces. Sidoqoftë, përpjekja e vazhdueshme e ndërtimit të brendit tuaj, do të rezultojë në krijimin e marrëdhënieve afatgjata me klientët tuaj. Kjo mund të çojë në një rritje të qëndrueshme të shitjeve, më shumë projekte, referime me gojë dhe avokim për produktet ose shërbimet tuaja. Brendi juaj përcaktohet nga perceptimi i përgjithshëm i një klienti për biznesin tuaj.

Çfarë është ndërtimi i brendit?

Përkufizimi i ndërtimit të brendit është të krijojë vetëdijen e të tjerëve për biznesin tuaj duke përdorur strategji dhe fushata të marketingut me qëllim krijimin e një imazhi unik dhe të qëndrueshëm në treg.

Përshtypje pozitive + duke qëndruar jashtë = suksesi i markës.

Në vitin 2020, përforcimi i imazhit tuaj të brendit mund të bëhet në mënyrë efektive përmes aktiviteteve të ndryshme të marketingut dixhital:

  • Përvoja e përdoruesit (d.m.th. faqja juaj e internetit);
  • SEO dhe Marketingu i përmbajtjes;
  • Marketingu i mediave sociale;
  • Marketingu me email;
  • Reklamimi i paguar (PPC).

Së bashku, këto kanale janë thelbësore për të fituar vetëdijen për brendin dhe rritjen e brendit.

Përgatiti: Denis Gafuri Sales Training

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale