Realiteti i ri, hapja nga COVID-19 e vë botën përballë një tabloje tjetër

realiteti i ri

Lehtësimi i masave kufizuese kanë krijuar një mundësi sado të vogël për rikthimin të jetës sociale. Restorante, bare, muzetë kanë hapur dyert për qytetarët, por ndërsa hidhen hapat e parë të kujdesshëm, bota e jashtme duket e transformuar.

Lexo: OKB nis fushatën kundër deziformimit lidhur me COVID-19

Restorantet dikur të tejmbushura me klientë, tani për shkak të COVID-19, ofrojnë një përvojë komplet ndryshe. Tek “Da Enzo” në Romë, kamerierët nuk japin më menu, por një kod skanimi, dhe me anë të smartfonëve, klientët japin porositë e tyre.

Në Holandë, klientët që vijnë nga e njëjta familje mund të darkojnë së bashku – rreth një tryeze të ndezur me qirinj brenda një kasolle të vogël qelqi në brigjet e një kanali të Amsterdamit.

Dëshironi të shikoni një film pas darkës, por kinemaja është e mbyllur? Kinematë me makinë po shohin një ringjallje, në Lituani, Dubai dhe Shtetet e Bashkuara.

Për ata që i ka marrë malli të festojnë dhe vallëzojnë, gjermanët e kanë gjetur më së miri metodën e të festuarit, kur festuan me një dixhej në dhe muzikë të lartë në zonën e parkingut të makinave.

Kështu, qytetarët e kremtuan qoftë edhe për pak minuta lirinë e tyre. Nuk duhet harruar se pizhameve, mjekrave të gjata dhe mungesës së përgjithshme të kujdesit për pamjen e jashtme, tanimë po u afrohet fundi.

Euronews

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale