Rastet kur duhet t’i shpenzoni paratë dhe jo t’i kurseni ato


Paraja është një mjet që, në mënyrën e tij më të mirë, ka për qëllim të përmirësojë jetën tonë. Në disa raste ne mundohemi ta kursejmë, por ekzistojnë disa raste kur paraja nuk duhet të kursehet. Ajo duhet shpenzuar dhe në këto raste shpenzimi është më i rëndësishëm sesa kursimi i tyre.

Për shembull, është më mirë të shpenzoni në diçka që lidhet me sigurimin e jetës, banesës apo shëndetit sesa të shpenzoni për diçka që mund të jetë thjesht për kënaqësi.

6 raste kur është më mirë të shpenzoni sesa të kurseni:

  1. Për të qenë të shëndetshëm

Është mirë që ju të investoni për shëndetin tuaj, sesa për gjëra luksi dhe kënaqësie. Në këtë rast po flasim për ushqyerjen e shëndetshme. Ju duhet të shpenzoni mjaftueshëm para, që të ushqeheni me ushqime cilësore dhe nuk duhet të ndjeheni fajtorë për shpenzimin e parave, kur shëndeti juaj mendor dhe fizik është në rregull.

  1. Për sigurimin e jetës dhe shëndetit

Sigurimi i jetës dhe shëndetit janë domosdoshmëri. Në vend që të shpenzojmë për diçka që mund të jetë argëtuese, është më mirë që të derdhim disa para, për të siguruar veten tonë ndaj një sëmundje, dëmtimi apo aksidenti. Këto janë gjëra që ndoshta mund të kushtojnë, por janë jetike dhe shumë të rëndësishme.

  1. Për të blerë gjëra që ju sjellin gëzim ose ju kursejnë kohë

Pasi të keni kryer të gjitha shërbimet e lartpërmendura, është mirë të shpenzoni para për përvojat, shërbimet dhe produktet që ju sjellin gëzim ose e bëjnë jetën tuaj më të lehtë. Heqja dorë nga vetja nuk është e qëndrueshme dhe rrallë çon në sukses. Prandaj praktikoni këto gjëra me qëllim që edhe ju të ndiheni paksa më mirë.

Lexo: Shqiptarët rrisin shpenzimet për kulturën

  1. Për të blerë atë për të cilën keni kursyer

Nëse keni kursyer për një pagesë të rëndësishme në lidhje me shtëpinë, për disa pushime që keni dëshiruar prej kohësh, apo për të blerë një makinë të re, atëherë investoni dhe shijoini këto gjëra. Është shumë mirë kur paratë shpenzohen për një shpenzim që e keni dashur prej kohësh.

      5.Për të marrë ndihmë profesionale

Hulumtimet kanë treguar se njerëzit që punojnë me këshilltarët financiar kanë më shumë të ngjarë të raportojnë lumturinë, besimin dhe stabilitetin në jetën e tyre financiare dhe personale. Një planifikues i mirë financiar mund t’ju ndihmojë të identifikoni qëllimet tuaja më të rëndësishme dhe të bëni një plan për t’i arritur ato.

  1. Të përdorni produkte cilësore që kanë rëndësi për ju

Ju mund të mos mendoni për një dyshek cilësor, një palë këpucë, bagazhe ose produkte të kujdesit për lëkurën si një investim, por kur diçka ka potencial për të përmirësuar fusha të tjera të jetës tuaj, shpesh ia vlen të shpenzoni.

Buiness Insider

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale