Raporti për shpejtësinë e internetit në smartphone në të gjithë botën për 2017 - Business Magazine Albania

Raporti për shpejtësinë e internetit në smartphone në të gjithë botën për 2017


SHBA ka mbetur shumë mbrapa nga pjesa tjetër e botës së zhvilluar në shpejtësinë e internetit të celularëve, duke u renditur e 28-ta.

U.K ka shpejtësinë më të madhe të celularëve, me një mesatare prej 26 megabit për sekondë, sipas raportit të fundit për shpejtësinë e internetit e realizuar nga kompania Akamai. Midis 62 vendeve të matura, Akamai vlerësoi se SHBA nuk është as në Top 25, me 10.7 Mbps. (SHBA renditet në vendin e dhjetë në botë për shpejtësinë mesatare të internetit me kabëll).

Matja e shpejtësisë së internetit në celular është gjithnjë e më e rëndësishme pasi celulari merr pjesën më të madhe të përdorimit tonë të përgjithshëm në internet, si dhe njerëzit gjithnjë e më shumë përdorin telefonat si burimin e tyre kryesor të internetit.

shpejtësinë e internetit

Dhe si çdokush me një smartphone e di se rrjeti 4G LTE është vetëm në disa vende. Si një vend veçanërisht i madh, nivelet e mbulimit ndryshojnë ndjeshëm në SHBA, madje brenda të njëjtit qytet, për të mos përmendur zonat rurale ku mundësitë e rrjetit janë më të kufizuara.

Telekomunikacioni amerikan është në proces të nxjerrjes së rrjeteve më të reja dhe më të shpejta, kështu që shpejtësia do të përmirësohet. Por gjithësesi teknologjitë e rrjetit si 5G janë akoma në testime.

Në përgjithësi interneti fiks është më i shpejtë se ai i lëvizshëm, pasi disa vende kanë zgjedhur t’i japin prioritet celularit. Disa vende në Azi dhe Afrikë që kishin mbetur mbrapa nga pjesa tjetër e botës në infrastrukturën e internetit fikse u fokusuan në ndërtimin e infrastrukturës së lëvizshme në vend.

Kenia, për shembull, tani ka shpejtësinë mesatare të 14-të më të shpejtë të internetit dhe është më shpejt se shpejtësia mesatare e linjës së vendit.

Burimi: recode.net

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0