Qyteti i Gjakovës i hap dyert evenimentit DIGI Gjakova

Qyteti i Gjakovës i hap dyert evenimentit DIGI Gjakova


Dhe për pjesë e këtij konkursi është një çmim 4,000 dollarësh për fituesit. Është një eveniment mjaft atraktiv për shumë zhvilluesë aplikacionesh, të cilët do të asistohen nga profesionistë të teknologjisë për të arritur objektivat:

  1. Përmirësimit të proçesit të rekrutimit;
  2. Dixhitalizimit të proçesit të kërkesave;
  3. Vizualizimit të buxhetit dhe kontrollit të faturave.

Kjo do të ketë një impakt direkt në rritjen e transparencës në nivel lokal njëkohësisht duke promovuar angazhimin qytetar për zgjidhjen e problemeve më shqetësuese të tyre.

Çdo projekt do të paraqitet përballë një jurie e përbërë nga: Mimoza Lila Kusari, Kryetare e Komunës së Gjakovës; Shqipe Neziri, Menaxhere projekti pranë SAEK; Arbër Leshi, Ekzekutiv Teknik pranë qendrës Bonevet.

Pjesëmarrësit në këtë konkurs do të asistohen nga 8 mentorë dhe profesionistë të teknologjisë.

Të gjithë me moshë mbi 18 vjeç kanë mundësi të aplikojnë gjer në datën 19 nëntor. Tre projektet më të mira do të shpërblehen me qëllim realizimin e plotë të projektit të aplikacioneve të tyre. Aplikimet mund t’i kryeni duke vizituar webpage e DIGI Gjakova.

Ky eveniment mbështetet nga Komuna e Gjakovës, Qendra Bonevet, Zyra Zviceriane për Bashkëpunim në Kosovë dhe Programi i Zhvillimit të Kombeve të Bashkuara (UNDP).

/PC World Albanian/

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0