Qytetet më të mira për sipërmarrjet e reja


Ëndrra e çdo sipërmarrësi është që të zhvillohet në një mjedis i cili lejon shndërrimin e shpejtë  të ideve në biznes. Shtetet e zhvilluara kanë analizuar përfitimet që komuniteti sipërmarrës i jep një vendi dhe kanë ngritur hapësira të mëdha brënda qyteteve për të rritur suksesin e ideve të reja. Këto qytete njihen me emrin ” Startup City”.

Qytetet Startup janë hapësira që krijojne mundësi inovacioni, mentorimi, bashkëpunimi dhe financimi. Në këto qyete jetojnë njerëz që duan të bëhen sipërmarrës dhe kanë filluar projektet e tyre të para për ndërtimin e një biznesi. Gjithashtu mund të takosh sipërmarrës që i kanë bërë milionat e tyre.

Këto qytete startup ofrojnë hapësira pune, ambjente banimi, burime profesionale dhe teknologjinë e duhur për të ndërtuar një startup  duke filluar nga një ide.Kjo kulturë e re nuk është konsoliduar plotësisht , por disa qytete janë para të tjerave në këtë rrugë zhvillimi.

Më poshtë mund të gjeni një renditje të qyteteve më të mira për t’u zhvilluar si sipërmarrës.Pikët maksimale që mund të merrnin qytet janë 80.

Kjo renditje bazohet në disa faktorë si:

  • Financimi I Ekosistemit
  • Mentorimi
  • Infrastruktura Teknike
  • Kultura Startup
  • Programet politike
  • Kuadri Ligjor

 

 

Ekosistemi4

Ekosistemi

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale