Qeveria Hungareze fonde për kompanitë shqiptare - Business Magazine Albania

Qeveria Hungareze fonde për kompanitë shqiptare


Në kuadër të nxitjes së bashkëpunimit dhe marrëdhënieve ekonomike mes Shqipërisë dhe Hungarisë, qeveria hungareze ka lancuar nismën “country limit”. Nëpërmjet kësaj nisme qeveria hungareze ofron shumën 184.6 milionë euro në forme kredie ose huaje për kompani, ente shtetërore dhe SME nga Shqipëria ose subjekte hungareze që punojnë me Shqipërinë.

Kreditimi apo huadhënia do të bëhet nëpërmjet EXIM Bank, e cila mund të financojë deri në 85 % të shumës, ndërkohë qe pjesën e mbetur te shumes duhet ta mbuloje subjekti qe përfiton kredinë. Kreditimi ose huadhënia mund të jetë afatshkurtër (30 ditë deri në 2 vjet) dhe afatgjatë (2 deri në 10 vjet).

Subjektet e interesuara për të përfituar nga kjo nismë, mund të kontaktojnë në lidhje me detajet, formularët dhe çdo sqarim tjetër, Znj.Martina Kasnyik, Atashe tregtar pranë Ambasadës hungareze në Tiranë, në kontaktetE-mail: martina.kasnyik@mfa.gov.hu; Tel.: +355 4 2232238; Mob.: + 355 68 804 5215.

Burimi: aida.gov.al 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0