Qeveria garanton kreditë e tregtarëve ushqimorë për blerjen e rezervave - Business Magazine Albania

Qeveria garanton kreditë e tregtarëve ushqimorë për blerjen e rezervave

25 milionë euro është fondi që qeveria do të vërë në dispozicion si garanci shtetërore për bizneset që tregojnë me shumicë produktet bazë të shportës. Sipas vendimit të miratuar në mbledhjen e fundit të Këshillit të Ministrave, linja e garancisë prej 3 miliardë lekë do të shërbejë si një ndihmë për bizneset që janë të detyruara të kenë rezerva të mjaftueshme të produkteve ushqimore për një periudhë 3-mujore.

Huadhënia për bizneset do të jepet nga katër banka të nivelit të dytë dhe miratimi i kërkesave për kredi nga ana e bizneseve do të jetë në një kohë më të shkurtër se për një hua normale, për shkak të situatës emergjente të krijuar në treg.  Megjithatë, në vendim nuk ka detaje mbi kriterët që duhet të plotësojnë subjektet si dhe se si do të ndahet risku mes bankës dhe bizneseve.

Kjo masë pason ngritjen e bordeve të transparencës pas rritjes së fortë të karburanteve dhe çmimeve të mallrave të shportës, veçanërisht sa prej luftës në Ukrainë, aq edhe nga abuzimet e konstatuara në treg.

Lexo edhe: Kjo është shifra e majme që përfituan bizneset shqiptare nga finalja e Conference League

Aktualisht, bordi i transparencës së çmimeve të produkteve të shportës vendos çmimet tavan për katër produkte bazë, miellin, orizin, sheqerin dhe vajin, ku ky i fundit kushton ndjeshëm më shtrenjtë dhe shitet për 381 lekë litri.

Megjithatë, si bordi i transparencës për produktet e shportës ashtu edhe ai për karburantet, me gjithë synimin për të kufizuar rritjen e çmimeve, me vendimet e tyre vijojnë t’i nënshtrohen luhatjeve në bursa dhe tregjet ndërkombëtare.

Që prej pandemisë, Financat kanë aplikuar disa skema garancie shtetërore si ajo për pagat e kompanive të mëdha, garancia për likuiditet dhe më pas kjo linjë garancie për bizneset që tregtojnë me shumicë produktet bazë.

Sipas aktit normativ të qeverisë, për këto skema garancie, Ministria e Financave është duke përgatitur ndryshimet ligjore për t’i pasur si instrument të përhershëm financimi.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0