Qeveria do të marrë 650 milionë euro borxh në tregjet ndërkombëtare

Qeveria do të marrë 650 milionë euro borxh në tregjet ndërkombëtare

Presidenti Meta dha pëlqimin për marrjen e Eurobondit nga qeveria, borxhit të marrë në euro në tregjet e huaja, me vlerë 650 milionë euro nga qeveria.

Kuvendi me një procedura të përshpejtuar ka kërkuar në 1 qershor që presidenti të japë pëlqimin për ligjin e Eurobondit, pasi kërkonte të merrte 650 milionë euro borxh brenda qershorit.

Sipas relacionit të qeverisë për marrjen e eurobondit, shuma prej 650 milionë eurosh do të përdoret:

  • 250 milionë euro për të shlyer detyrimin e prapambetur nga një Eurobond i marrë në vitin 2015;
  • 400 milionë euro për të plotësuar nevojat për financim për vitin 2020.

Lexoni: Edi Rama: Hiqet taksa për biznesin e vogël deri në vitin 2029

Me pëlqimin e presidentit, ligji hyn në fuqi dhe qeveria mund të marrë borxh në tregjet e huaja.

Huaja do të jetë një eurobond i ri, i cili do të ketë një afat shlyerje nga 7 deri në 10 vite.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale