Pylli i Amazonës po digjet me shpejtësi rekord sipas qendrës braziliane të kërkimeve


Zjarret po përhapen me shpetësi rekord në pyjet e Amazonës në Brazil dhe shkencëtarët paralajmërojnë se kjo mund të jetë një goditje shkatërruese në luftën kundër ndryshimeve klimatike.

Zjarret po shtohen me shpejtësinë më të madhe që kur Qendra e Kërkimeve Hapsinore të Vendit INPE filloi t’i monitoronte ato në vitin 2013.

Sipas kësaj qendre, këtë vit ka patur 72,843 zjarre në Brazil, më shumë se gjysma e tyre në rajonin e Amazonës. Ato janë 80% më shumë se e njëjta periudhë e vitit të kaluar.

Amazona cilësohet si mushkëritë e planetit, pasi prodhon 20% të oksigjenit të gjithë atmosferës së tokës. Cilësohet jetike për uljen e ngrohjes globale dhe është shtëpi për speciet e panumërta të faunës dhe florës. Gati sa gjysma e madhësisë së Shteteve të Bashkuara, ai është pylli më i madh në planet.

Imazhet dhe videot dramatike në mediat sociale tregojnë re gjigande tymi që ngrihen nga gjelbërimi dhe kufiri i zjarrit lë mbeturina të zeza në prag të tyre.

Tymi ka arritur deri në San Paolo, më shumë se 1.700 milje larg. Pamjet nga qyteti tregojnë qiellin e zi në pasdite dhe diellin e mbuluar nga tymi dhe hiri.

Programi satelitor i Bashkimit Europian, Copernikus, siguroi një hartë që tregon tymin nga zjarret që përhapet në të gjithë Brazilin në brigjet lindore të Atlantikut. Tymi ka mbuluar gati gjysmën e vendit dhe madje po përhapet në Peru, Bolivi dhe Paraguai.

Lumi Amazon shtrihet në disa prej këtyre vendeve të Amerikës së Jugut, por shumica – më shumë se dy të tretat e pyjeve të Amazon ndodhen në Brazil.

Lexo: Greta Thunberg u kërkon deputetëve francezë të ‘dëgjojnë shkencëtarët’ dhe të veprojnë për të ulur ngrohjen globale

Sipas INPE, çdo minutë po digjet sipërfaqë gati sa dy fusha futbolli.

Njerëzit në të gjithë botën po ndajnë tmerrin e tyre në mediat sociale. Aktivistët ndërkohë fajësojnë presidentin e Brazilit Jair Bolsonaro, për rrezikun e pyllit të jetës. Ata e akuzojnë për zbutjen e kontrolleve mjedisore në vend dhe inkurajimin e shpyllëzimit.

Politikat mjedisore të Bolsonaro kanë qenë të diskutueshme që në fillim. Ish kapiten i ushtrisë, ai premtoi gjatë fushatës politike të rimëkëmbë ekonominë duke eksploruar potencialin ekonomik të Amazon.

Vetëm disa javë më parë, drejtori i INPE u pushua nga puna pas një përplasjeje me presidentin. Drejtori kishte prezantuar të dhënat satelitore që treguan se shpyllëzimi ishte 88% më i lartë në qershor sesa një vit më parë dhe Bolsonaro i quajti gjetjet “gënjeshtra”.

Lexo: Bizneset mund të ndihmojnë në shpëtimin e oqeanit

CNN

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale