Punonjësit në Nike pushohen nga puna me një prezantim në PowerPoint

Punonjësit në “Nike” pushohen nga puna me një prezantim në PowerPoint


Kemi dëgjuar të pushohen me mesazhe në telefon, email, tweet dhe metoda të tjera tipike shqiptare. Por të mësosh se ke humbur vendin e punës nga një prezantim me PowerPoint, kjo po që është e re.

Një histori e botuar në “New York Times” ka raportuar raste të panumërta të seksizmit dhe diskriminimit gjinor në “Nike”.

Julie Creswell i “Times”, Kevin Draper dhe Rachel Abrams kërkuan më thellë për kulturën e punës të “Nike”, në intervistat me 50 punonjës aktual dhe të mëparshëm.

Një histori që erdhi nga këto intervista ishte një shpjegim se si punonjësit e “Nike” u pushuan në verën e vitit 2016. “Nike” vendosi në atë kohë të ndalonte prodhimin e pajisjeve të golfit. Sipas “The Times”, punonjësit në divizionin e pajisjeve të golfit u njoftuan për një takim të departamentit.

Emrat e tyre u transmetuan pastaj në një ekran të madh, të ndara në dhoma të ndryshme ku çdo punonjës duhet të shkonte. Disa prej tyre u pushuan nga puna, thotë një burim për “The Times”. “Kjo metodë i la punonjësit me përshtypjen se po pushoheshin nëpërmjet prezantimit me PowerPoint,” sipas “The Times”.

Zëdhënësi Kejuan Wilkins, i cili u citua gjatë artikullit, tha se situata ishte “më e ndryshe nga çfarë dukej”.

“Kjo nuk është një praktikë normale për ne,” tha ai. “Ne përpiqemi shumë që të trajtojmë çdo punonjës në mënyrë shumë të përshtatshme.”

/BusinessInsider

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0