Punët që mund të bëni në shtëpi për të fituar para shtesë - Business Magazine Albania

Punët që mund të bëni në shtëpi për të fituar para shtesë


Punët më të mira në shtëpi janë ato që individët krijojnë për veten në fusha ku ata vërtet zotërojnë aftësi.

Duke ndihmuar të tjerët ju mund të fitoni të ardhura të mjaftueshme pa u lodhur shumë.

Asistent Virtual

Një asistent virtual punon në distancë, duke komunikuar me klientët përmes telefonit apo internetit.

Asistentët virtual ofrojnë ndihmë adminstrative apo sekretariale në marketing apo kontabilitet, por gjithashtu ata mund të ofrojnë ndihmë në fushën krijuese si shkrimi apo leximi.

Si asistent virtual, ju mund të punoni me kohë të plotë ose të pjesshme, në varësi të nevojave tuaja dhe kërkesave të klientit. Shumë pronarë biznesesh të vogla kërkojnë asistent virtual për t’u marr me aspekte të thjeshta të biznesit, siç është për shembull regjistrimi i të dhënave. Norma e pagesës së asistentit virtual varet nga ky i fundit, i cili mund të zgjedh të paguhet me orë në varësi të natyrës që ka puna dhe eksperiencës së tij.

Kujdestar kafshësh

Ata që i duan kafshët mund të fitojnë para ekstra në shtëpi duke shëtitur një qen apo të kujdesen për kafshë të ndryshme ndërkohë që pronarët e tyre janë në punë apo me pushime. Ju mund të fitoni para si kujdestar kafshësh por fillimisht duhet të kërkoni një liçensë apo një leje për të zhvilluar këtë aktivitet.

Shërbime të ndryshme

Shumë njerëz janë të zënë për të bërë gjitha pazaret apo për të përmbushur porositë e tyre si përshembull kthimi i librave në bibliotekë apo të marrin rrobat nga pastrimi kimik. Familjet me dy të ardhura, sidomos ato që kanë fëmijë, janë në gjendje të paguajnë një person për të realizuar disa nga punët që iu nevojiten.

Këto veprimtari të thjeshta janë një mënyrë e mirë për të rritur fitimet tuaja.

/Ehow

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0