Puna me kohë të pjesshme është “çelësi” për kompanitë që duan të tërheqin talentet - Business Magazine Albania

Puna me kohë të pjesshme është “çelësi” për kompanitë që duan të tërheqin talentet

Skemat e pushimit të vendosura në të gjithë botën për të shmangur papunësinë masive gjatë pandemisë Covid ishin një eksperiment i madh i tregut të punës, gjë e cila nuk sihte parë kurrë më parë. Hulumtimet nga Universiteti Cranfield sugjerojnë se ai tregoi fuqinë e punës me kohë të pjesshme për të rikthyer njerëzit në fuqinë punëtore.

Studiuesit besojnë se përvoja me pushimin nga puna gjatë pandemisë u ka dhënë punëdhënësve ekspozim të thellë ndaj mënyrave më fleksibël të punës. Në të vërtetë, studiuesit zbuluan se 40% e atyre që kishin vendosur programin e pushimit gjatë Covid thanë se menaxherët ishin bërë më të mirë në menaxhimin e punëtorëve me kohë të pjesshme. Një përqindje e ngjashme punonjësish mendonin se skema e pushimit e kishte bërë menaxherin e tyre të linjës më të përshtatshëm për punën me kohë të pjesshme.

“Leja fleksibël ishte një eksperiment unik në punën me kohë të pjesshme dhe ishte një eksperiment nga i cili shumë punëdhënës dhe punonjës mësuan shumë ndërsa e zbatuan atë”, shpjegojnë studiuesit. “Është jetike që ne të mos e humbasim atë njohuri ose gatishmëri për të inovuar në vendin e punës – punëdhënësit tani duhet të kërkojnë të ndërtojnë atë që kanë mësuar për të tërhequr dhe mbajtur talentin.”

Me rreth 20% të njerëzve në moshë pune në Mbretërinë e Bashkuar të klasifikuar si ekonomikisht joaktivë, aftësia për të ofruar punë më fleksibël mund të jetë një mënyrë e vlefshme për të tërhequr njerëzit përsëri në tregun e punës. Kjo është veçanërisht e vërtetë në rastin e njerëzve me sëmundje afatgjatë, me Zyrën për Statistikat Kombëtare që raporton se 500,000 njerëz shtesë në Mbretërinë e Bashkuar tani janë ekonomikisht joaktivë për shkak të sëmundjes.

Kërkesa në rritje

Kjo përkon me një kërkesë në rritje për punë me kohë të pjesshme, me studiuesit që shpjegojnë se rreth një e katërta e punonjësve me kohë të plotë thonë se do të donin të punonin me kohë të pjesshme nëse opsioni ishte i disponueshëm. Ata besojnë se kjo është kryesisht e nxitur nga rritja e kostos së jetesës që po nxit shumë njerëz të kërkojnë punë të dyta (ose të treta) në përpjekje për të rritur të ardhurat e tyre.

Lexo edhe: Dhjetë profesionet më fitimprurëse në ditët e sotme

Dëshira për më shumë punë me kohë të pjesshme nxitet gjithashtu nga shqetësimet në rritje rreth balancës punë-jetë. Kjo, pjesërisht, nënvizon natyrën gjinore të diskutimit, ku punëdhënësit ende shpesh e shohin punën me kohë të pjesshme si diçka që gratë e dëshirojnë më shumë se burrat, veçanërisht tek nënat.

“Shumë njerëz janë aktualisht të përjashtuar nga fuqia punëtore dhe i gjithë vendi vuan për shkak të mungesës së talenteve të atyre me përgjegjësi përkujdesjeje, përvojës dhe ekspertizës së punëtorëve të moshuar dhe aftësive të njerëzve me aftësi të kufizuara dhe kushteve shëndetësore afatgjata. ” shpjegojnë studiuesit. “Puna me kohë të pjesshme ofron një rrugë efektive për t’u kthyer në punë për shumë njerëz dhe një rrugë reale drejt rritjes për qeverinë dhe ekonominë më gjerësisht.”

Një gur në vendin e duhur

Duke ofruar akses në punën me kohë të pjesshme, ata gjithashtu u paraqesin njerëzve një hap të ri në tregun e punës. Katherine Neëman e Universitetit të Kalifornisë argumenton në librin e saj të fundit Moving the Needle se para Covid-it, shumë punëtorë ishin në mënyrë të pavullnetshme duke punuar me kohë të pjesshme, në atë që donin më shumë orë sesa kishin në të vërtetë.

Në të vërtetë, ajo dhe bashkëautorja e saj Elisabeth Jacobs zbulojnë se nënpunësimi ishte një problem më i madh se papunësia, me 40% të punëtorëve me kohë të pjesshme që thonë se do të donin më shumë orë. Kjo krahasohet me vetëm 11% që thanë se orët e tyre ishin të mjaftueshme. Ky ishte një problem i veçantë midis grupeve tradicionalisht të nënpërfaqësuara, me mbi 20% të punëtorëve në këtë grup të klasifikuar si të nënpunësuar.

“Qeveria me të drejtë dëshiron të shohë rritjen e ekonomisë,” shpjegojnë studiuesit e Cranfield. “Hetimi i punës me kohë të pjesshme dhe inkurajimi i përdorimit të tij të gjerë, aty ku është e përshtatshme, mund të kthejë në fuqinë punëtore shumë miliona njerëz të përjashtuar aktualisht nga puna dhe të nxisë ekonominë në një kohë kur është dëshpërimisht e nevojshme.”

Inkurajimi i punës me kohë të pjesshme

Ato ofrojnë një sërë këshillash për të ndihmuar punëdhënësit të bëhen më të hapur për të ofruar punë me kohë të pjesshme dhe për ta bërë atë një pjesë më normale të jetës së punës:

  1. Përhapja e përgjegjësisë për mbulimin e orëve – E tillë që punonjësit të mund të zëvendësojnë lehtësisht njëri-tjetrin në mënyrë që ekipe të tëra të kenë përgjegjësi për organizimin e punës dhe jo individët.
  2. Përdorimi i “shumë-aftësive” – Kjo është kur punëdhënësit trajnojnë punonjësit për të kryer disa role. Kjo ndihmon për të krijuar fleksibilitet dhe qëndrueshmëri më të madhe organizative.
  3. Jini të hapur për angazhimet jashtë punës – Pandemia e ka hequr disi kapakun e jetës që punonjësit kanë jashtë punës, kështu që është e rëndësishme të diskutoni hapur çdo angazhim jo-pune që kanë njerëzit dhe të krijoni një ekuilibër punë-jetë që funksionon për të dy. partive.
  4. Trajtoni kostot si një investim organizativ – Është e lehtë të supozohet se investimi në punëtorët me kohë të pjesshme është më pak efikas sesa në kohë të plotë pasi kostot janë të njëjta, por kthimet janë në mënyrë të pashmangshme më të ulëta. Konsideroni atë si një investim në aftësinë e fuqisë punëtore.

“Bota e punës po kalon një ndryshim të paprecedentë me kalimin në punë hibride dhe ngjarje si dorëheqja e madhe”, përfundojnë studiuesit. “Puna me kohë të pjesshme ofron një rrugë për punëdhënësit dhe punonjësit që të lundrojnë me sukses trazirat dhe të lulëzojnë në të ardhmen.”/ Forbes

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0