Psikideliket, një nga segmentet e farmacisë që mund të rritet shpejt në të ardhmen - Business Magazine Albania

Psikideliket, një nga segmentet e farmacisë që mund të rritet shpejt në të ardhmen

Psikideliket

Për sektorin e sapolindur të psikidelikëve, 2021 ishte viti kur u krijuan themelet për një të ardhme që mund të ketë përfitime mbresëlënëse. Mbetet për t’u parë nëse këto përfitime do të materializohen në vitin 2022, apo do të zgjasë pak më shumë. Shenjat duken pozitive për një treg potencialisht të fortë rritjeje, sipas raportit të ri.

Raporti i “Defiance ETF” vë në dukje se nxitësit e rritjes përfshijnë ndryshime legjislative ndaj ilaçeve psikodelike, rritje të investimeve – për shembull, Peter Thiel që mbështet kompaninë fillestare psikodelike Atai Life Sciences – si dhe disa prova klinike që raportojnë rezultate pozitive dhe rritjen e kërkesës dhe pranimin e trajtimeve të bazuara në psikodelik.

Sylvia Jablonski, CIO dhe bashkëthemeluese e Defiance ETFs, i tha GOBankingRates se ka më shumë se 2 miliardë njerëz me çrregullime të shëndetit mendor të patrajtuar dhe ky numër po rritet.

“Pothuajse 30% e pacientëve të shëndetit mendor nuk kanë gjetur një kurë, apo një trajtim që funksiononte për ta në fushën e terapive konvencionale dhe shpesh kanë hequr dorë”, tha Jablonski. “Miliarda dollarë janë shpenzuar për të luftuar sëmundjet mendore, por nuk ka pasur një kurë që funksionon për të gjithë pacientët. Megjithatë, kërkimet klinike të kryera nga disa prej institucioneve akademike dhe grupeve kërkimore më të vlerësuara si MAPS [Shoqata Shumëdisiplinore për Studime Psikedelike] ose Hopkins, për të përmendur disa, kanë vërtetuar se ilaçet me bazë psikedeliku mund të revolucionarizojnë trajtimet dhe të ofrojnë kura të mundshme për pacientët. .”

Ajo shpjegoi se psikedelikët në thelb e ndihmojnë pacientin, të udhëhequr nga një profesionist mjekësor, në një rrugë ku truri rilidh veten dhe lejon ndërrime të paradigmës që kanë çuar në kontrollin e sëmundjes gjatë gjithë jetës apo edhe shërimin.

“Investimi në firmat psikodelike tani mund të jetë një mundësi për të kapur fazat fillestare të asaj që duket të jetë një revolucion në kujdesin shëndetësor,” tha ajo.

GoBankingRates

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0