Pse Tirana, dikur një nga qytetet më të zymta të Europës, tani është atraksion për t’u vizituar? - Business Magazine Albania

Pse Tirana, dikur një nga qytetet më të zymta të Europës, tani është atraksion për t’u vizituar?


LALI ERI! Lali Eri!” Thërrasin njëzëri djemtë e vegjël që nxitojnë për një “high-five” me Erion Veliaj, kryebashkiaku 37-vjeçar i Tiranës, kryeqytetit të Shqipërisë. Ai po ecën në këmbë dhe po bën inspektimin e rrugëve ku mbizotëronin mbeturinat dhe gropat me baltë. Asnjë qytet në Europë nuk ka ndryshuar kaq shumë gjatë 25 viteve të fundit si Tirana, shkruhet në artikullin e publikuar nga The Economist. Tani Z. Veliaj, i cili është i destinuar për të qenë një lider i ardhshëm i vendit, po e ndryshon atë përsëri.

Në dy vitet e para si kryetar i bashkisë Z. Veliaj punoi me qendrën e qytetit. Në Qershor përfundoi punën në Sheshin Skënderbej, zemrën e Tiranës. Pas një rrethrrotullimi të zënë, makinat janë hequr dhe pemët e shatërvanët i kanë zëvendësuar ato. Planet tani janë për të rinovuar piramidën e Tiranës, të shkatërruar në vitin 1980.

Një çerek shekulli më parë, Tirana ishte më shumë një fshat i madh, se sa kryeqytet. Në komunizëm ishte thjesht një moçal me 200.000 njerëz. Deri në vitin 1991 automjetet private u ndaluan, kishte pak dyqane dhe pothuajse asnjë qendër argëtimi. Tani (pjesërisht falë ndryshimeve kufitare) është shtëpia e 1 milionë njerëzve – më shumë se një e treta e popullsisë shqiptare. Qyteti gjeneron gjysmën e GDP-së së vendit, thotë Z. Veliaj.

Kur z. Veliaj ishte 10 vjeç, babai i tij vdiq dhe ai u dërgua në Greqi mbi supet e xhaxhait të tij ndërsa ata u ngjitën në kufirin malor. Më vonë ai studioi në Amerikë dhe Britani. Ai së pari erdhi në vëmendjen e publikut kur organizoi lëvizjen Mjaft, një grup aktivist anti-korrupsion, i cili bëri shumë për të diskredituar qeverinë e Sali Berishës, i cili ishte kryeministër nga viti 2005 deri në vitin 2013.

Tani që është në gjysmë të rrugës përmes mandatit të tij Z. Veliaj ka ndërhyrë në periferi të Tiranës. Pothuajse të gjitha ndërtesat ishin të paligjshme dhe shërbimet ishin për të ardhur keq. Disa shtëpi dhe biznese të ndërtuara në parqe dhe në zona të tjera ku nuk duhet të ishin tani janë shkatërruar, edhe më shumë po legalizohen.

I pyetur nëse dëshiron të drejtojë Shqipërinë në të ardhmen, Z. Veliaj thotë se po mendon vetëm për të fituar një mandat të dytë si kryetar bashkie. Tani ai nuk mund të jetë në një vend më të mirë se ky. Gjithkush mund të shohë rezultatet e punës së tij.

burimi: TheEconomist

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0