Pse Tirana, dikur një nga qytetet më të zymta të Europës, tani është atraksion për t’u vizituar? - Business Magazine Albania

Pse Tirana, dikur një nga qytetet më të zymta të Europës, tani është atraksion për t’u vizituar?


LALI ERI! Lali Eri!” Thërrasin njëzëri djemtë e vegjël që nxitojnë për një “high-five” me Erion Veliaj, kryebashkiaku 37-vjeçar i Tiranës, kryeqytetit të Shqipërisë. Ai po ecën në këmbë dhe po bën inspektimin e rrugëve ku mbizotëronin mbeturinat dhe gropat me baltë. Asnjë qytet në Europë nuk ka ndryshuar kaq shumë gjatë 25 viteve të fundit si Tirana, shkruhet në artikullin e publikuar nga The Economist. Tani Z. Veliaj, i cili është i destinuar për të qenë një lider i ardhshëm i vendit, po e ndryshon atë përsëri.

Në dy vitet e para si kryetar i bashkisë Z. Veliaj punoi me qendrën e qytetit. Në Qershor përfundoi punën në Sheshin Skënderbej, zemrën e Tiranës. Pas një rrethrrotullimi të zënë, makinat janë hequr dhe pemët e shatërvanët i kanë zëvendësuar ato. Planet tani janë për të rinovuar piramidën e Tiranës, të shkatërruar në vitin 1980.

Një çerek shekulli më parë, Tirana ishte më shumë një fshat i madh, se sa kryeqytet. Në komunizëm ishte thjesht një moçal me 200.000 njerëz. Deri në vitin 1991 automjetet private u ndaluan, kishte pak dyqane dhe pothuajse asnjë qendër argëtimi. Tani (pjesërisht falë ndryshimeve kufitare) është shtëpia e 1 milionë njerëzve – më shumë se një e treta e popullsisë shqiptare. Qyteti gjeneron gjysmën e GDP-së së vendit, thotë Z. Veliaj.

Kur z. Veliaj ishte 10 vjeç, babai i tij vdiq dhe ai u dërgua në Greqi mbi supet e xhaxhait të tij ndërsa ata u ngjitën në kufirin malor. Më vonë ai studioi në Amerikë dhe Britani. Ai së pari erdhi në vëmendjen e publikut kur organizoi lëvizjen Mjaft, një grup aktivist anti-korrupsion, i cili bëri shumë për të diskredituar qeverinë e Sali Berishës, i cili ishte kryeministër nga viti 2005 deri në vitin 2013.

Tani që është në gjysmë të rrugës përmes mandatit të tij Z. Veliaj ka ndërhyrë në periferi të Tiranës. Pothuajse të gjitha ndërtesat ishin të paligjshme dhe shërbimet ishin për të ardhur keq. Disa shtëpi dhe biznese të ndërtuara në parqe dhe në zona të tjera ku nuk duhet të ishin tani janë shkatërruar, edhe më shumë po legalizohen.

I pyetur nëse dëshiron të drejtojë Shqipërinë në të ardhmen, Z. Veliaj thotë se po mendon vetëm për të fituar një mandat të dytë si kryetar bashkie. Tani ai nuk mund të jetë në një vend më të mirë se ky. Gjithkush mund të shohë rezultatet e punës së tij.

burimi: TheEconomist

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0