Pse të qëndrosh ulur gjithë ditën është e dëmshme për trurin tuaj

Pse të qëndrosh ulur gjithë ditën është e dëmshme për trurin tuaj


Në shumë aspekte të jetës ku duhet të përdorim fuqinë tonë të trurit, ne gjithashtu rrimë të ulur: në shkollë, në punë, gjatë një provimi ose kur zgjidhim një fjalëkryq. Por duhet të dimë se qëndrimi ulur për një kohë të gjatë ka një ndikim negativ në trurin tonë.

Truri është një organ i uritur për glukozë. Ai peshon 2% të masës trupore, por kërkon rreth 20% të energjisë tonë për të pushuar, e cila është në formën e glukozës si karburant kryesor për trurin. Nëse kjo energji pengohet ajo mund të dobësoj dhe madje të dëmtoj qelizat e trurit. Gjithashtu, prania e glukozës në qelizat e trurit mund të sjellë komplikacione për shëndetin e trurit.

Ekspozimi i trurit në nivelet e larta të ulëta të glukozës dhe nivelet e ulëta të glukozës mund të rrisë rrezikun për zhvillimin e çmendurisë. Gjithashtu, kalimi nga një nivel i lartë dhe të ulët të glukozës, është i rëndësishëm, sepse ndryshueshmëria e glukozës lidhet me funksionin njohës. Kjo tregon se kontrolli i glukozës është thelbësor për shëndetin e trurit.

Qëndrimi ulur për një kohë të gjatë rrit rrezikun për një vdekje të hershme. 60-75 minuta aktivitet fizik në ditë vlerësohet si i nevojshëm për të ulur rrezikun e vdekjes kur keni më shumë se 8 orë në ditë që rrini ulur.

Nëse nuk keni mundësi për të bërë ushtrime fizike, atëherë thjesht reduktoni qëndrimin e shpesht ulur si një strategji për forcimin e shëndetit.

Shumë studime kanë treguar se zëvendësimi i uljes me një ecje ritmike përmirëson kontrollin e glukozës pas konsumit të ushqimit. Kjo do të thotë se nivelet e glukozës nuk shkojnë shumë lartë, ose të ulen shumë.

Çfarë mund të bëjmë?

Reduktimi i uljes është veçanërisht i rëndësishëm pas ngrënies, duke përmirësuar kështu nivelin e glukozës në mendje.

Bëni një shëtitje pas drekës, lani enët pas darke dhe bëni një ecje aktive qoftë edhe nga puna në shtëpi nëse është e mundur. Ka shumë mundësi për të reduktuar kohën e qëndrimit ulur gjatë gjithë ditës dhe për këtë arsye ka shumë mundësi për të pasur një ndikim pozitiv në shëndet.

/WeForum

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0