Pse foton tuaj të profilit duhet t'a zgjedh dikush tjetër? - Business Magazine Albania

Pse foton tuaj të profilit duhet t’a zgjedh dikush tjetër?


Ju me të vërtetë mund t’a adhuroni foton atë foton ku profili juaj duket shumë bukur dhe sytë ju shkëlqejnë, por shanset janë që ajo që ju pëlqeni, nuk duket aq e mirë për njerëzit e tjerë. Një studim i kohëve të fundit sugjeron se është më mirë nëse dikush tjetër i zgjedh fotot tuaja të profilit.

Një studim nga Universiteti i Wellsit të Ri Jugor i botuar në Studimin Njohës: Parimet dhe Implikimet, iu kërkoi pjesëmarrësve të bënin një foto të vetes e cila do të përdorej si foto e profilit të tyre për t’u përdorur në faqet e rrjeteve sociale, faqet e rrjeteve profesionale dhe faqet e njohjeve.

Më pas atyre iu kërkua të zgjidhnin atë që iu pëlqente më shumë dhe atë më pak të preferuarën duke e vlerësuar secilën foto nga atraktiviteti, besueshmëria, dominanca, kompetenca dhe besimi. Pjësëmarrësit më pas duhet të bënin të njëjtën zgjedhje për setin tjetër të fotografike që i pëkiste një personi të panjohur.

Studiuesit zbuluan se imazhet e zgjedhura nga të panjohurit kishin një përshtypje shumë më të mirë se sa imazhet e zgjedhura nga vetë individët. David White, autori kryesor i studimit, sugjeron se kjo ndodh për shkak se ne tentojmë të favorizojmë imazhet e vetes ku theksohet atraktiviteti fizik.

Kjo është diçka e mirë në disa situata, por nuk është gjithmonë cilësia më e mirë që njerëzit vlerësojnë. Është më mirë të paraqiteni kompetent dhe të sigurt në faqet si LinkedIn, dhe të dukeni të besueshëm në një website njohjesh mund të jetë më mirë se sa të dukeni seksi. David White thotë se njerëzit janë shumë të zotë të zgjedhin me finesë karakteristikat më të bukura te dikush tjetër por jo te vetja.

Sigurisht që ky studim është realizuar me njerëz të panjohur, jo miq, prandaj nuk dihet se sa efektive mund të jetë një foto profili e zgjedhur nga një i afërmi juaj.

Ne mund të jemi kaq shumë dashuri me veten sa nuk mund të themi objektivisht se cilat foto i përfaqësojnë më mirë cilësitë e imazhit tonë. Nuk iu kushton asgjë të merrni një mendim të dytë për fotot që zgjidhni të publikoni në rrjetet sociale.

Ju ndoshta nuk mund të besoni vetes për të parë ndonjë gjë përtej asaj se sa tërheqës dukeni. Nëse s’keni askënd rreth e rrrotull për t’ju ndihmuar, gjithmonë përpiquni t’i hapni mirë sytë dhe të përdorni gjuhën e hapur të trupit.

/LifeHacker

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0