Projekti SARED ofron grante në mbështetje të fermave dhe agrobizneseve shqiptare - Business Magazine Albania

Projekti SARED ofron grante në mbështetje të fermave dhe agrobizneseve shqiptare


Fermerët, agropërpunuesit dhe agrobizneset që prodhojnë, grumbullojnë, apo përpunojnë produkte që lidhen me frutat dhe arroret, si dhe bimët mjekësore dhe ato medicinale, kanë mundësi që të përfitojnë grante për investime, duke aplikuar deri në fund të muajit Maj në thirrjen e katërt të projektit të financuar nga qeveria gjermane dhe ajo daneze për mbështetjen e bujqësisë dhe zhvillimit rural në zonat e pafavorizuara të Shqipërisë, apo siç quhet ndryshe Projekti SARED.

Deri tani në këtë thirrje të katërt të projektit, kanë aplikuar 70 fermerë dhe agropërpunues, por drejtuesi i këtij projekti Ole Henriksen, shpjegon se përvoja e tre fazave të tjera ka treguar se numri i aplikimeve zakonisht është i madh në dy javët e fundit të mbylljes së thirrjes, që konkretisht është 31 Maji.

“Sa i takon investimeve në ferma, ne mbulojmë 65 % të kostos së investimit, e cila varion nga 2 mijë deri në 25 mijë euro. Përsa i përket agrobizneseve, për investimet nga 5 mijë deri ne 70 mijë euro, ne sigurojmë 50 % të kostos si grant. Dhe nëse biznesi drejtohet nga një grua ose i ri, ne japim 10 % më shumë, pra ata marrin një grant të barazvlefshëm me 60 % të kostos së investimit” shprehet Henriksen.

Kur ky projekt filloi të zbatohej në Qershor të vitit 2014, qeveria gjermane dhe ajo daneze vunë 6.5 milionë euro në dispozicion të tij. Në tre thirrjet e para, u paraqiten rreth 330 aplikime dhe nga to u përzgjodhën 200 përfitues, granti për të cilët kap shifrën totale të rreth 3 milionë eurove. Ndërkohë, 100 prej tyre i kanë përmbushur investimet, duke përfituar më pas shumat e caktuara nga projekti.

“Ne ndjekim parimet e Bashkimit Europian dhe fermerët pasi nënshkruajnë kontrata me ne duhet të përmbushin investimet në mënyrë që më pas të përfitojnë financimin. Rreth 70 % e fermerëve dhe bizneseve që kemi mbështetur deri tani, i kanë financuar fillimisht investimet përmes huave të marra nga bankat dhe pas përmbushjes së investimit, kanë përfituar paratë nga ne” thote ai.

Zonat në të cilat zbatohet projekti janë Shkodra, Dibra, Korça, Kukësi, Berati dhe Elbasani, për shkak se aksesi i tyre në treg është i vështirë, dhe nuk favorizohet as nga infrastruktura. Së fundmi, përveç mbështetjes së fermerëve dhe agrobizneseve, është parashikuar edhe mbeshtetjta e turizmit rural, në tre destinacione që janë Kukësi, Peshkopia dhe Skrapari.

Burimi: ata.gov.al

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0