Projekti "Coding with WoMen" ofron mundësinë për të përfituar bursa - Business Magazine Albania

Projekti “Coding with WoMen” ofron mundësinë për të përfituar bursa


Coding with WoMen është një nismë e ndërmarrë nga 5 studentë të Canadian Institute of Technology, e cila ka si qëllim:

  • të rrisë interesin e gjimnazistëve në fushën e shkencave kompjuterike,
  • të kontribuojë në vendosjen e një ekulibri midis pranisë së vajzave dhe djemve në teknologji.

Projekti është organizuar në formën e një cikli sesionesh programimi të ndërthurura me informacione dhe këshilla në fushën e teknologjisë. Këto sesione do t’ju pajisin me njohuri bazike në gjuhët Python, Java, HTML/CSS, SQL dhe Android. Gjithashtu, nëpërmjet sesioneve informuese, do të njiheni me disa nga profilet e shkencave kompjuterike, aftësitë që u duhen profesionistëve të kësaj fushe, figura që kanë kontribuar në teknologji, etj.

Në përfundim të projektit, do të pajiseni me një certifikatë. Gjithashtu, për nxënësit me performancë të lartë gjatë sesioneve, do të ofrohen ulje të tarifave të studimit/bursa në një nga programet e Canadian Institute of Technology.

Sesionet janë të pavarura. Pra, ju mund të frekuentoni secilin prej tyre sipas dëshirës. Ftohen të marrin pjesë gjimnazistët nga shkollat e mesme të Tiranës.

Linkun e aplikimit e gjeni Këtu.

Për çdo paqartësi, kontaktoni në:

elisa.pashku@cit.edu.al
xhemal.kodragjini@cit.edu.al
ose 0699193679

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0