Projekt Veror Për Profesionistë!


• E Martë

Tema: “Të lësh gjurmë që mbeten”
Çdonjëri prej nesh dëshiron të jetoj me qëllim, të lërë gjurmë dhe të mbahet mend duke lënë një ndikim pozitiv në jetët e njerëzve përreth.

Cili është misioni im në jetë?

A jam i gatshëm për të lënë një ndikim të mirë e influencues pas meje?

A është ndikimi im, i tillë që i ndihmon të tjerët të zhvillohen që të arrijnë potencialin e tyre më të madh?

• E Mërkurë

Tema: “Dashuria dhe vetmia ~ Nevoja për përkatësi!”

Jeta njerëzore është një tension mes nevojave tona për të pasur marrëdhënie dhe nevojës sonë për të qenë unik, idivid me nevoja të veçanta. Burimet për të plotësuar nevoja të tilla si dashuria, vetmia, pavarësia dhe marrëdhënie përmbushëse, shpesh janë të vështira për tu gjetur. Thuhet se: “Shtëpia është atje ku është zemra”!

Kujt i përkas unë? Kush kujdeset për zemrën time?

Kush është burimi i vetëm që mund t’i plotësoj këto nevoja?

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale