Prodhuesit e çipave do të jenë më fitimprurësit me lulëzimin e metaverse - Business Magazine Albania

Prodhuesit e çipave do të jenë më fitimprurësit me lulëzimin e metaverse

Metaverse, e cila kërkon sasi masive të fuqisë kompjuterike, do të jetë shumë fitimprurëse për prodhuesit globalë të çipave, por dhe industri të tjera të lidhura me teknologjinë gjithashtu mund të përfitojnë, thonë analistët.

E parë gjerësisht si gjenerata e ardhshme e internetit, metaverse i referohet gjerësisht një bote virtuale ku njerëzit ndërveprojnë përmes avatarëve tredimensionale që mund të kontrollohen nëpërmjet kufjeve të realitetit virtual si Oculus.

Nëpërmjet metaverse, përdoruesit mund të përfshihen në aktivitete virtuale si lojëra, koncerte virtuale ose sporte.

Metaverse tërhoqi shumë vëmendje vitin e kaluar, kur gjiganti i rrjeteve sociale Facebook njoftoi se po ndryshonte emrin e tij në Meta në tetor.

Firmat e mëdha të teknologjisë do të përfitojnë ndërsa teknologjitë e lidhura me atë botë virtual po shfaqen, thonë analistët.

“Fituesit e vërtetë në metaverse janë kompanitë e teknologjisë,” tha shefi i investimeve të DBS Bank Hou Wey Fook për “Squawk Box Asia” të CNBC të hënën. Firmat gjysmëpërçuese do të ishin një përfitues i qartë pasi metaverse do të ketë nevojë për shumë fuqi kompjuterike, tha ai.

Sidoqoftë, përfitimet për prodhuesit e çipave do të jenë “të pabarabarta”, tha Morningstar në një raport javën e kaluar.

Lexo edhe: Parcelat më të lira në platformat e njohura metaverse po shiten tashmë për më shumë se 13,000 dollarë

“Duke qenë se shumë nga aktivitetet që ndodhin brenda “metaverse” përfshijnë përpunim në kohë reale të një sasie të madhe të dhënash, kjo do të kërkojë që çipat e përfshirë të përdorin nyjet e avancuara të procesimit që janë të disponueshme vetëm në TSMC, Samsung dhe Intel,” tha ai.

Fonderitë më të vogla si United Microelectronics Corporation, SMIC dhe GlobalFoundries mund të përfitojnë vetëm nga pjesët me vlerë më të ulët të zinxhirit të furnizimit, të tilla si menaxhimi i energjisë dhe drejtuesit e ekranit, tha Morningstar.

Vitin e kaluar, aksionet e prodhuesit të çipave Nvidia u rritën me 125%. Jim Cramer i CNBC zgjodhi Nvidia si një nga katër aksionet kryesore që investitorët duhet të blejnë nëse duan të vënë bast për suksesin e metaverses.

Fushat e tjera kryesore të vendosura për të mbështetur infrastrukturën e metaverse që investitorët mund të konsideronin do të ishin firmat që furnizojnë “blloqet kryesore të ndërtimit”, të tilla si kompjuteri në cloud, inteligjenca artificiale dhe grafika e videolojrave, tha firma bankare private Lombard Odier në një raport të muajit dhjetor.

cnbc 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0