Prezantohet laptopi me madhësinë e një karte krediti - Business Magazine Albania

Prezantohet laptopi me madhësinë e një karte krediti


Ai është një kompjuter i plotësuar me një porcesor 7th Generation Intel Kaby Lake, Bluetooth, lidhjen wireless etj. Pajisja nuk do të shitet menjëherë për konsumatorët, Intel ka thënë se ajo do të shitet për prodhuesit që të përshtatet në pajisje të tjera.

Kompjuteri është rreth 3.7 inç (9.4cm) nga 2.2 inç (5.6cm) dhe vetëm 0.2 inç (5mm) i trashë. Sipas kompanisë kompjuteri është aq i vogël sa nuk mund të ketë një portë USB-je ose porta të tjera për tu karikuar. Intel tha se ajo do të fillojë të shesë kartat në mes të vitit 2017.

burimi: acp.al

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0