Portreti i Nënë Terezës i krijuar me më shumë se 1 milionë kapëse


Mozaiku me kapëse më i madh në botë, me më shumë se 1,5 milionë kapëse, ka fituar titullin Guinness World Records.

Mozaiku, një portret i Nënë Terezës është punuar në Muzeun Kombëtar të KosovësPrishtinë.
Artisti shqiptar Saimir Strati është frymëzuar nga kriza e refugjatëve për të krijuar portretin e buzëqeshur të Nënë Terezës.

portreti-nene-terezes-krijuar-shume-se-1-milione-kapese-businessmag

“Unë dëshiroja që të krijoja diçka me tel, pasi dëgjova në lajme për fluksin e refugjatëve,” tha Strati në një intervistë për median.

“Unë pashë shumë kapëse të përdorura për fletëpalosjet dhe letrat në Samitin G-20. Por ato fleta kërkojnë shumë punë për të sjellë paqen dhe për të ofruar një jetë më të mirë në këtë botë,” tha ai.

Projekti Strati filloi në nëntor, pak kohë pas shenjtërimit të Nënë Terezës.

Kjo nuk është hera e parë që Saimir Strati “gdhend” bindjet dhe ndjenjat e tij në mur. Punët e tij artistike përfshijnë dhe mozaikun më të madh me tapa, në Ponte de Sor, Portugali gjithashtu dhe mozaikun më të madh me pipëza, i cili përkujton Ditën e Tokës me titullin “Save the Earth” (Shpëtoni planetin Tokë).

/CNN

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale