Po punoni në distancë? Këto janë gjërat që duhen bërë gjatë video-konferencave - Business Magazine Albania

Po punoni në distancë? Këto janë gjërat që duhen bërë gjatë video-konferencave

video konferencave

Që nga fillimi i kësaj historie, shpërthimi i koronavirusit i ka bërë video-konferencat një komponent thelbësor për mbajtjen e bizneseve në funksionim. Kjo histori u shfaq fillimisht në vitin 2017, por këshilla është po aq e rëndësishme sa kurrë më parë. Më poshtë janë 10 gjërat që duhet të bëni dhe të mos bëni, të cilat ua lehtësojnë përvojën e përgjithshme të një video-konference.

1. Fikni mikrofonin sa herë që nuk jeni duke folur edhe nëse jeni vetëm në dhomë. Zhurma e sfondit mund të jetë një shpërqëndrim i bezdisshëm dhe të mbysë rrjedhën e çdo takimi.

2. Jini të vetëdijshëm për cilësimet tuaja të videos. Kontrolloni nëse mikrofoni juaj është i fikur përpara se të bëni një monolog dy minutësh që askush nuk do ta dëgjojë.

3. Mos vendosni kamerën tuaj shumë poshtë, shumë lart ose të lidhur në një monitor tjetër. Këndet e çuditshme të kamerës mund të jenë shumë shpërqëndruese dhe jo të këndshme gjatë video-konferencave. Sigurohuni që kamera juaj të jetë në nivelin e syve dhe në monitorin që planifikoni të përdorni për konferencën.

4. Sigurohuni që dhoma juaj të jetë e ndriçuar mirë. Pak gjëra janë më të këqija sesa të kesh një takim profesional ndërsa ndihesh sikur po flet me dikë në errësirë. Përdorni dritën natyrale nga dritaret ose thjesht ndizni dritën e sipërme në dhomë.

Lexoni: Video të shkurtra?! Ja si po reagojnë platformat e ndryshme të mediave sociale

5. Vishni veshje të përshtatshme. E di që mund të jetë joshëse veçanërisht nëse punoni nga shtëpia të vishni një këmishë pune dhe pantallona të shkurtra sportive, por vishuni sikur po takoheni ballë për ballë. Asnjëherë nuk e dini nëse do t’ju duhet të ngriheni papritmas ose nëse kamera juaj mund të bjerë. Pra, vishni veshje të pastra dhe profesionale për video-telefonatat tuaja.

6. Arti juaj i murit ose dekorimet duhet të jenë të përshtatshme për punën dhe ambienti juaj të jetë i pastër. Nëse dhoma juaj duket si një dhomë konvikti, pastrojeni atë ose gjeni një dhomë tjetër. Kjo përfshin edhe tavolinën tuaj! Shmangni të keni shumë filxhanë kafeje, pjata dhe mbeturina verdallë.

7. Provoni mikrofonin tuaj përpara se të jeni në video-call, veçanërisht nëse është një takim i rëndësishëm. Provoni atë duke bërë video-konferencë me kolegun tuaj përpara takimit. Asgjë nuk është më e keqe se të përpiqesh të ndash diçka kritike dhe të mos jesh në gjendje të komunikosh qartë, sepse qartësia dhe volumi i zërit janë të dobët.

8. Nëse jeni në një telefonatë në grup pa video, prezantohuni përpara se të flisni. Konsideroni diçka si “Përshëndetje jam X, kam një pyetje”. Ndërkohë që disa programe do t’ju njoftojnë se kush po flet, numrat e linjës së konferencës nuk do t’ju njoftojnë. Prandaj, jini të sjellshëm dhe prezantoni veten.

9. Mos kontrolloni ose lexoni emailet ose të lexoni artikuj gjatë video-konferencës. Kjo përfshin gjithashtu kryerjen e punës shtesë përtej takimit. Është e lehtë për pjesëmarrësit e tjerë të kuptojnë nëse nuk jeni plotësisht të fokusuar dhe të pranishëm gjatë video-telefonatës.

10. Kur jeni duke folur, shikoni në kamerë në vend që të shikoni veten duke folur në ekranin e kompjuterit. Do t’i ndihmojë të tjerët në telefon të ndihen sikur jeni 100% të angazhuar dhe të pranishëm.

Është e rëndësishme të mbani mend se video-konferencat janë në thelb ndërveprime personale që i lejojnë bizneset të komunikojnë në mënyrë më efektive.

/entrepreneur

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0