Piramida e markave luksoze në të gjithë botën - Business Magazine Albania

Piramida e markave luksoze në të gjithë botën


Markat e famshme jane mënyra më e mirë për të treguar mirëqenien dhe ka shumë milionerë nëpër botë që duan shumë të mburren.

“Markat që shiten janë më të rëndësishme se sa paratë e fituara,” shkruan drejtori menaxhues i HSBC Erwan Rambourg në librin e tij të fundit, “The Bling Dynasty: Why the Reign of Chinese Luxury Shoppers Has Only Just Begun.”

Rambourg krijoi një piramidë për të treguar renditjen e markave më të mëdha duke filluar nga Starbucks e deri te diamantët luksoz të Graf.

Kjo është renditja:

piramida-e-markave-luksoze-ne-te-gjithe-boten-businessmag

Markat apo produktet luksoze të çdo lloji përfitojnë nga rritja e mirëqenies në të gjthë botën.

Tashmë, markat që janë bërë shumë të arritshme janë më pak tërheqëse për blerësit super të pasur.

Louis Vuitton konsiderohet një markë për shtresën e mesme për shumë Kinez të pasur.

“Louis Vuitton është bërë shumë i zakonshëm,” ka thënë një grua miliardere gjatë bisedës me drejtorin menaxhues të Grupit Kërkimor të Tregut Shaun Rein në vitin 2011. “Të gjithë mund ta kenë një Louis Vuitton. Ai shihet në çdo restorant të Pekinit. Unë tani preferoj Chanel apo Bottega Venta. Ato janë më luksoze.”

Gucci gjithashtu po vuan nga disa probleme me reputacionin, ndërkohë që disa emra të famshëm Europian por edhe ata më pak të njohur si Bottega Veneta po korrin sukses të vazhdueshëm.

Konsumatorët e shtresës së lartë janë “të uritur” për marka luksoze të panjohura nga shumica.

“Unë blej nga Maison Ullens në Paris – një brend Francez që prodhohet në Itali,” ka thënë Sara Jane Ho, themeluesja e shkollës Kineze së etikës për elitën Instituti Sarita. “Kur kthehem në Kinë të gjithë studentët më pyesin për firmën e rrobave që mbaj veshur. Shumë thjesht shkolla ime u bë klient i rregullt i Maison Ullens, kjo sepse ata i pëlqejnë produktet e tyre,”

Natyrisht që artikujt më të famshëm mbeten destinacioni kryesor i luksit.

/BusinessInsider

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0