Pesë mënyra për t’u ndjerë më afër natyrës edhe nëse jetoni në qytet


Duke kaluar më shumë kohë në natyrë ju kujdeseni për shëndetin dhe mirëqenien tuaj.  Ja disa mënyra se si të ndiheni më afër natyrën edhe pse jetoni në qytet.

Krijoni rutinën tuaj
Dy orë në javë të shpenzuara në natyrë, mund të japin shëndet dhe mirëqenie të konsiderueshme, sipas hulumtimeve të Universitetit të Exeter Medical School. Duke filluar ditën me një kafe në kopësht, ose afër një dritareje të hapur, është një mënyrë e thjeshtë për të frymëzuar qetësinë. Po kështu edhe një ecje gjatë pushimit të drekës.

Kushtojini vëmendje asaj që është rreth jush
Ekspertët inkurajojnë njerëzit që të shohin më nga afër bimët, pemët dhe madje edhe barërat e këqija. Ndaluni për të parë bletët që rrethojnë lulet. Ka jetë kudo, por është kaq e lehtë ta humbasësh. Ndaloni dhe vini re. Jo Phillips, drejtor i Shoqatës së Shkollave Pyjore në Britani, sugjeron se do të ishte mirë të kërkoje “pesë gjëra të bukura” për të angazhuar shqisat tua. Këto mund të jenë: një lule, retë, një pemë ose drita natyrore.

Ndaluni në natyrë
Nëse nuk merrni autobusin për të shkuar në punë ose nëse bëni një shëtitje në natyrë gjatë pushimeve në punë janë mënyra të thjeshta për të rritur ekspozimin ndaj natyrës. Phillips sugjeron që nëse shëtitjen po e bëni me dikë tjetër dhe aq më shumë nëse personat janë fëmijë, duhet që herë pas here të flisni për elementet që ka ju kapur syri. Kështu, mund të bëni gjithçka që mundeni për të siguruar që prindërit e së ardhmes të kenë përvoja të paharrueshme në natyrë dhe ata t’ua kalojnë atë njohuri fëmijëve të tyre”.

Lexo:  5 mënyra jo të kushtueshme për të inkurajuar punonjësit tuaj

Gjeni hapësirat e gjelbra online
Me më shumë se 62,000 hapësira të gjelbra urbane në Britaninë e Madhe, gjelbërimi nuk duhet të jetë kurrë larg. Në Shqipëri, hapësirat e gjelbra ende janë afër dhe lehtësisht të aksesueshme.

Sillni natyrën në dritaren tuaj
Për ata që nuk mund të dalin jashtë, mund të rrisin dhe të mbajnë bimë në një dritare.

The Guardian

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale