Personat që punojnë shumë janë dyfish më të rrezikuar nga rënia e flokëve

Personat që punojnë shumë janë dyfish më të rrezikuar nga rënia e flokëve


Kjo është në rregull sepse shumica punojnë vetëm 40 orë në javë – ose të paktën për kaq orë e kanë kontratën – por në shtetet tjera, si Koreja e Jugut, është mjaft e zakonshme që të punojnë më gjatë.

Kjo është arsyeja se përse studimi e ka ndërlidhur orarin e stërzgjatur me rënie të flokëve, duke i marrë rezultatet nga analizat me 13,000 meshkuj.

Logjika prapa kësaj është e thjeshtë: Stresi shkakton ndryshime në nivelet e hormoneve në zona të caktuara të trupit, duke përfshirë skalpin.

Kur stresoheni, ndryshimi hormonal mund t’i “pushtojë” gjëndrrat e flokëve në skalp.

Kështu, edhe nga hulumtimet e mëhershme e kemi mësuar se stresi e nxitë sistemin tonë të imunitetit që t’i sulmojë gjëndrat e flokëve.

Thesun

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0