Përjeto një aventurë udhëtimi me Airbnb


Aventurat e reja në “Airbnb” të prezantuara të enjten do të synojnë të ofrojnë një eksperiencë unike për përdoruesit e këtij shërbimi.

Disa nga këto shërbime u lejojnë klientëve të ngasin devetë nëpër shkretëtirën marokene, kajakun dhe biçikletën në luginën e lumit Mekong në Vietnam ose të eksplorojnë jetën e një kauboji në perëndimin amerikan.

“Që kur lançuam më shumë se 11 vjet më parë, Airbnb ka ofruar një alternativë të re për udhëtimin, duke plotësuar një kërkesë për nevojat lokale të udhëtarëve,” tha Airbnb në një njoftim për shtyp.

“Sot ne shkojmë një hap më tej, me organizatorë që ofrojnë eksperienca unike të udhëtimit si Airbnb Adventures, në të cilat përfshihen për herë të parë strehimi, ushqimi dhe aktivitetet e ndryshme”.

Ky veprim është një hap i mëtejshëm në evolucionin e Airbnb, i nisur si një shërbim i thjeshtë për ndarjen e shtëpive. Por tani përfshin qëndrime hotelesh, turne, restorante dhe shumë më tepër. Vlera e kompanisë mendohet se arrin shifrën 35 miliardë dollarë.

Disa nga këto aventura përfshijnë kamping në borë për një natë në një banesë eskimeze afër Liqenit Elfin të Kanadasë, një qëndrim në fermë në fshatin Amish të Indisë, një udhëtim kulinar me kajak në Ishujt Suedezë dhe një udhëtim në xhunglën Amazon ose ndjekjen e luanëve në këmbë me luftëtarët Samburu në Kenia.

“Shtrirja e Airbnb Adventures arrin përtej sfidës për t’ju përshtatur çdo niveli të pasionit dhe aftësisë së njerëzve”, tha Airbnb.

“Ato organizohen nga vendasit me eksperiencë që kanë histori interesante për të treguar. Dhe për shkak se ato gjithmonë zhvillohen në grupe të vogla, të ftuarit mund të mësojnë gjëra të reja, të krijojnë lidhje personale, të kërkojnë sfida dhe të zhvillojnë personalitetin e tyre”.

Airbnb tha gjithashtu se do të organizojë një turne “Rreth botës në 80 ditë” në shtator, të frymëzuar nga romani i Zhyl Verne, ku përfshihet edhe një udhëtim me balonë.

France24

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale