Perimet shqiptare në Macfrut 2016 në Rimini, Itali - Business Magazine Albania

Perimet shqiptare në Macfrut 2016 në Rimini, Itali


Prodhuesit shqiptar të perimeve marrin pjesë në Panairin Profesional të Frutave dhe Perimeve, “Macfrut” që zhvillohet në Rimini, të Italisë deri në datën 16 shtator 2016. “Macfrut”, i njohur tashme si një nga aktivitetet ndërkombëtare të afirmuara në promovimin e perimeve dhe pemtarisë nga vende të ndryshme të botës, është një mundësi shumë e mirë për sipërmarrjet shqiptare që operojnë në këtë sektor, për zgjerimin e bashkëpunimeve të mundshme mes vendeve dhe rritjen e eksporteve.

Ky event ofron mundësinë për të bërë biznes, me produkte cilësore nga vende dhe treva të ndryshme të Italise dhe Europes, të afirmuara për produkte tradicionale te perimeve dhe pemtoreve.

Ndërkohë që bizneset pjesëmarrëse krahas perimeve promovojnë dhe një gamë të gjerë të mekanikes dhe inovacionit për rezultatet e larta dhe konkurruese në prodhimin e perimeve bujqësore.

Panairi Macfrut 2016, përbehet nga një strukture 11 sektoriale nder te cilat janë: Farërat, Sherbim & Fidanishte, Teknologji Prodhimi, Tregti dhe Shitje me Pakicë, Makineri Përpunimi, Materiale Paketimi, Prerje të Freskëta, Fruta të Thata, Logjistikë dhe shërbime.

Por nuk do të mungojnë takimet mes biznesit, konferencat dhe diskutimet e hapura mes vizitoreve dhe prodhuesve për te nxitur një diversifikim të ketij sektori në shërbim të konsumatorit.

Burimi: aida.gov.al 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0